Het ARTEMIS plaatsbepalingssysteem door ing. C. C. J. Oord, eerder werkzaam bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Geschiedenis In 1970 werd door het Nederlands Radar Proef station het Artemis-1 systeem ontwikkeld voor het overbrengen van TV-beelden ter controle van de plaatsbepalingsapparatuur die gebruikt wordt bij de aanleg van de havendammen te Hoek van Holland. De Artemis-apparatuur bestaat uit twee an tennevolgsystemen die, na het uitrichten met de hand, automatisch op elkaar gericht blijven. Uitgaande van dit beeldoverdrachtsysteem werd in 1971 het automatische plaatsbepalingssys teem Artemis 2 ontwikkeld. De antennes van de boord- en walapparatuur zijn van het sleufstraaltype en bijzonder licht geconstrueerd, het gewicht is ca. 2 kg. Uit de vergelijking van een zogenaamd som- en ver- schilsignaal van de linker- en rechterzijde van de antenne wordt een stuursignaal afgeleid voor de servomotor, die de antenne telkens bijstuurt en daardoor gericht houdt op het tegenstation. Een automatische versterkingsregeling (AGC) zorgt ervoor dat de stuurspanning voor de Beschrijving van het Artemis 2 systeem Het positiebepalingssysteem Artemis 2 bestaat uit twee antennevolgsystemen, die met elkaar gekoppeld zijn via een microgolf transmissie pad. Door het automatische volgsysteem blijft het transmissie pad gehandhaafd, ook al be weegt de mobiele post „Mobile" zich ten op zichte van de vaste post „Fix". Foto 2. Walantenne en datakast. MOBILE FIX Fig. 1. Foto 1. Scheepsantenne. 242

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 2