Iedere keer als de bundel van de boordradar op de Mobile-antenne was gericht, ontstonden fouten in de Artemis-metingen. Uit de resultaten van verschillende opstellin gen aan boord volgde de regel dat de Mobile antenne niet binnen een vertikale hoek van 45° t.o.v. de boordradar-antenne mag staan. Schema: boordradar invloedsfeer Eventuele invloed van andere radareenheden dan de eigen boordradar is nog niet ontdekt, ook niet speciaal onderzocht. Gebruik van Artemis-gegevens Hierbij zijn twee belangrijke aspecten te onder scheiden, nl. Navigatie op Artemis-gegevens, Registratie van Artemis-gegevens tesamen met andere gegevens. Navigatie. Het zal voor de lezer duidelijk zijn dat de rich ting- en afstand informatie van Artemis zonder meer niet toereikend is om behoorlijk op te kunnen navigeren. De polaire gegevens dienen omgevormd te worden naar een rechthoekig coördinatensysteem. Een elektronisch reken- apparaat is hier onontbeerlijk. Momenteel be staat een koppeling van Artemis met een Hewlett-Packard, model 9100: De richting- en afstandinformatie wordt inge voerd in de Hewlett Packard calculator. Aller eerst wordt een summiere test uitgevoerd op de binnenkomende informatie; er wordt getest of een bepaalde afstand niet meer dan 10 m afwijkt van de voorgaande afstand, dus of af stand 2 afstand 1 10 m is. (Zie schema). Zo nee, dan wordt opnieuw informatie inge voerd. Zo ja, dan worden plotter-gegevens be rekend in het plaatselijk stelsel van de plotter. De benodigde tijd tussen de berekening van twee opeenvolgende plots bedraagt ca. 1 seconde. Het testprogramma, waaraan de binnenkomende plaatsbepalingsgegevens worden onderworpen is minimaal; alleen grove fouten in de afstand worden verworpen. In augustus 1973 werd de koppeling tot stand gebracht van Artemis met de Hewlett Packard model 9810 in de volgende figuratie: Uitvoeriger testprogramma's zullen worden be proefd, waarbij niet alleen foute informatie wordt verworpen, maar ook geëxtrapoleerd wordt op voorgaande goede informatie. De programma-capaciteit van de HP 9810 is 5 x zo groot als die van de HP 9100. Aan de andere kant zal een lang testprogramma een lange rekencyclus tot gevolg hebben. Naast de XY-plotter zal een Links-Rechts-aan- wijzer aangesloten worden. Dit is een handig hulpmiddel voor de schipper bij het raaivaren. De loodlijn op de te varen raai wordt door de wijzerstand aangegeven in grootte en teken. Registratie De registratie van plaatsbepalingsgegevens, samen met gegevens zoals tijd en diepte, is Fig. 5. Artemis HP 9100 |S XYplotter P V Fig. 6. richting afstand afstand2 - afstandl 10? Ja ^7 berekening plottergegevens plotter Fig. 7. HP 9810 Artemis XYplotter L/H aanwij Fig. 8. MOBILE Fig. 9. 245

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 5