landmeetkundig tekenaar (n.l.f.-examen) landmeettechnicus meetassistent landmeetkundige topografisch"0'""""" tekenaar (loi-examen) stedebouwkundig tekenaar (loi-examen) noodzakelijk om later aan de wal automatisch kaarten te kunnen tekenen, zo ook met Artemis- gegevens. Momenteel bestaat de mogelijkheid de Artemis-gegevens tezamen met tijdinformatie via een Facit multiplexer en ponser op pons band te zetten, zie de proeven i.v.m. radar storing. Mini-computer Bij een toekomstige versie van een volledig geautomatiseerd plaatsbepalingssysteem zou den beide taken berekening van navigatie- gegevens en registratie ervan verricht kun nen worden door een minicomputer. Dit type rekenapparaat is veel sneller dan de eerder genoemde H P-calculators; een uitge breid testprogramma kan in korte tijd verwerkt worden, terwijl registratie zeker mogelijk is. Zo'n figuratie zou er als volgt uit kunnen zien: Conclusies De Artemis-apparatuur is bij diverse soorten werk inzetbaar. Lodingswerk op rivieren en zeearmen. Gedurende de eerste zes maanden van 1973 zijn de Artemis-waarnemingen continu verge leken met de orthodoxe manier van raaivaren op de Rotterdamse Waterweg. Het systeem voldeed goed, hoewel diverse kin derziekten van het prototype aan het licht kwamen. IJkmetingen. Een aantal malen is met succes de Artemis- apparatuur ingezet voor ijking van een grover plaatsbepalingssysteem, in dit geval Seafix Wes telijke Waddenzee en Hifix Oostelijke Wadden zee dd. maart en augustus 1973. Geautomatiseerd systeem. De ontwikkeling om te komen tot een geauto matiseerd systeem is in volle gang. Het systeem zal dan bruikbaar zijn bij lodingen, baggerwerk, constructiewerk enz. leidse onderwijsinstellingen bon ponser -£ L/R aanwijzer digitaal minicomputer plotter met dc lopend papier Fig. 10. (n.l.f.-examen) loi-examens worden afgenomen onder toezicht van een rijksgecommitteerde De LOI heeft voor deze beroepen moderne, schriftelijke opleidingen. Dat betekent een voorsprong op de vak wereld die zich daarover ,,nog niet beraden heeft". Dievoorsprong kunt u tot de uwe maken. Stuurvandaag nog de ingevulde bon. Dan sturen wij u onmiddellijk vrijblijvend alle inlichtingen over de opleiding waarvoor u belangstelling hebt. instellingen zonder winstdoel erkend door de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs m.m.v. het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Leiderdorp/Leidsedreef 663 's avonds of in het weekend een studiegids aanvragen? bel (01710) 4 44 51' in het 4e kwartaal 1973 wordt ons telefoonnummer (01710)99255* stuur mij zonder enige verplichting alle informatie over de cursus: mej. dhr. woonplaats: uitknippen en als brief of op een briefkaart verzenden 246

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 6