Over koopakten onroerend goed WKoopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster De begrippen katagraphe en anagraphe Voorzover bekend zegt geen enkele Egyptische bron tot aan het midden van de derde eeuw n. Chr. met eigen woorden dat zij een daad van katagraphe inhoudt betreffende een ver koop; ook is het nergens omschreven. Wel is er in de Ptolemeeën- en de Romeinse periode vaak naar verwezen, maar dan op verschillende manieren, die moeilijk met elkaar overeen te brengen zijn. De Alexandrijnse katagraphe moet ons uitgangs punt zijn. De meesten zijn het er mee eens, dat de taak van de Alexandrijnse schatbewaarders bestond in het registreren van de verkopen in lijsten, welke voor elke dème waren ingericht in chronologische volgorde. De katagraphe was dus geen contract, maar een officiële mededeling in de vorm van een uittreksel van het register, dat letterlijk de tekst van de boeking herhaalt. Er zijn sedert de publiekmaking van de Adler- papyri een vijftigtal stukken bekend geworden die ons toestaan tot enkele conclusies te komen. De meeste er van zijn gevonden in de vlakte van Gebelên, in de nome Pathurites en aangren zende gebieden. Het zijn verklaringen van nota rissen, die in de vorm van een uittreksel uit hun registers bevestigen dat zij de verkoop hebben ingeschreven. De grapheion van het dorp is nooit belast ge weest met het houden van een register voor de katagraphe. Dat deed de agoramome, in de Romeinse periode een geestelijke met beperkte bevoegdheden als notaris. Het register van kata- graphai was dus geen protocol, zoals Schon- bauer suggereert. Het is bekend dat de grote groep van papyrus teksten uit Gebelên werden opgemaakt in een beperkte kring van in Egypte levende mensen, die leefden ongeveer tussen 140 en 80 jaar v. Chr. Verscheidene partijen zijn aan elkaar ver want. Utrecht. Reeds in de 2e eeuw werd de term katagraphe niet meer in zijn originele en juiste betekenis gebruikt. En het systeem, zoals het door de Ptolemese notaris werd gebruikt, verloor zijn belang nadat Egypte onder Romeins bestuur werd gebracht. Voor de procedure van het nieuwe systeem van registratie mogen wij ver wijzen naar het uitvoerige boekwerk van Fried- rich von Woess, Urkundenwesen. Voordat in het laatst van de 2e eeuw de chiro graph het document-type werd, dat men ge woonlijk gebruikte bij verkoop van onroerend goed in Oxyrhynchus, bestonden het protocol en de notariële homologia (die ook in registers werden ingeschreven) klaarblijkelijk naast el kaar. In de Fajoem vinden wij van de vroege eerste eeuw van onze jaartelling het Ptolemese certificaat vervangen door verschillende docu menten, die het contract zelf inhouden. Van het begin der le eeuw af was het in de Fajoem gewoon, verkopen van slaven en niet-klerouchic onroerend goed te doen plaats vinden door het opmaken van goed gestyleerde homologieën, die alle clausules bevatten, essentieel voor een echt contract. Het was in de verschillende gebieden zeer on gelijk en de veranderingen kwamen lang niet overal op dezelfde tijdstippen. Toen de Ptol. katagraphe als instituut in on bruik raakte, werd het woord een uitdrukking, aanduidende het publieke middel dat de over dracht van titel door verkoop vaststelde. De Ptolemese periode heeft ons niet veel bewaard gebleven verkoopcontracten opgeleverd. De anagraphe behoort bij een hypotheek. Iets over de dubbelcontracten De verzegelde contracten worden vooral dan naar de vorm interessant, als ze zowel voor iedereen openliggen en tegelijkertijd door af sluiting tegen onbevoegde inzage zijn be- 247

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 7