BRUNSVIGA merd waarbij onderscheid is gemaakt tussen de doorgaande, tariefplichtige leidingen en de kruisende leidingen. De op de veldwerken verzamelde gegevens moesten in beheerkaarten worden verwerkt. Het bepalen van de juiste schaal voor deze beheerkaarten was zeer lastig door de bijzon dere vorm van de leidingstraat. Bij het lang gerekte en smalle patroon van de leidingstraat behoren in feite verschillende schalen voor de lengte- en breedte-richting. Het langgerekte patroon en het landelijke gebied waar de lei dingstraat doorheen loopt vraagt om een betrek kelijk kleine schaal (b.v. 1 2000). De nauwe bundeling van de leidingen vraagt om een veel grotere schaal (b.v. 1 500). Vanzelfsprekend kan bij de kaartering niet worden gewerkt met deze verschillende lengte- en breedte-schalen, daar dan bij de vele bochten die de leidingstraat telt de eenduidigheid in de afbeelding verloren gaat. Overwogen is de leidingen te kaarteren op overzichtskaarten op een schaal 1 2000 met verwijzing naar grootschalige standaardprofielen en detailtekeningen. Bij nadere beschouwing van het tracé bleek echter een groot aantal afwijkingen van het standaardpatroon te be staan: in de leidingstraat komen ongeveer honderd bochten of knikken van betekenis voor. In de bochten zullen afwijkingen van de even wijdige ligging van de leidingen voorkomen, afwijkingen die groter kunnen zijn naarmate de diameter van de naast elkaar liggende leidingen meer zullen verschillen. Bij de vele kunstwerken zal een afwijking voorkomen van de evenwijdige ligging of van de onderlinge afstanden die voor de rechtstanden gelden. Evenals bij de bochten betekent dit een verstoring van het stan daardpatroon over lengten van enkele tien tallen tot enkele honderden meters. Ook reeds in de leidingstraat liggende of krui sende leidingen verstoren het patroon van de leidingstraat. In de leidingstraat zijn leidingen gelegd die slechts over korte afstand de bundel volgen of aan de „overzijde" van de straat liggen. Het is zelfs zo dat van de omstreeks 20 doorgaande, tariefplichtige leidingen binnen de leidingstraat er slechts één het gehele tracé volgt. Bij het binnenkomen of verlaten van de leidingstraat treden weer afwijkingen op van het standaardbeeld. Naast deze algemene oorzaken van afwijkingen kan een groot aantal incidentele oorzaken van „verstoring" worden genoemd (afsluiterkooien, aanjaagstations, etc.). Het was duidelijk dat een losse registratie van dit soort uitzonderingsge vallen tot een administratieve chaos zou leiden. Voor het juist afbeelden van de leidingen in hun onderlinge samenhang was daarom een kaart op schaal 1 500 nodig van het gehele tracé. Een groot deel van de 180 te ver vaardigen kaarten is thans gereed. Als kaartvorm is ook hier weer de strokenkaart gekozen. Op de kaart worden behalve de lei dingen nog afgebeeld de referentiepunten- en lijnen, de grenzen van het tracé, het ruitennet, coördinaatgetallen, noordpijl etc. Topografie wordt over het algemeen niet afge beeld. Voor het overgrote deel van de in de straat voorkomende topografie, (sloten, wegen, dijklichamen) is de schaal 1 500 te nauw keurig. Alleen de weinige stenen voorwerpen of kunstwerken binnen de leidingstraat kunnen verantwoord op een schaal 1 500 worden afgebeeld. De topografie moet worden afgebeeld op de eveneens noodzakelijke topografische basiskaart op de schaal 1 2000. Aan de onderzijde van de kaart 1 500 worden diverse gegevens van de leidingen in staatjes weergegeven. Het voordeel hiervan is dat op iedere kaart alle voor het beheer van de leiding straat essentiële gegevens van de leidingen staan vermeld. Door in het kaartbeeld gebruik te maken van de leidingnummers in de „pijltjes" kunnen de leidingen met een doorgaande lijn worden afgebeeld. Bij het gebruik van signatuur zou men weliswaar de staatjes kunnen missen, maar men heeft dan veel minder informatie over de afgebeelde leidingen, terwijl een veel onrustiger kaartbeeld ontstaat. Einfach- u. Doppel-Rechenmaschinen F. H. FLASDIECK bis zu 21 Stellen, auch z.B. Modell 18 RKW (met tekenknop, 18 cijfers en correctieschijfjes in het resultaat register) fabrikneuwertig, Lieferung mit 1 Jahr Garantie, per Auto sofort lieferbar D 56 WUPPERTAL 2 (BARMEN) FUTTERSTR. 17 - TEL. 0949/2121/55 55 54 Korrespondenz in hollandisch 282

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 14