®®DD(ol®©föG W©®^ Een zeer oude vorm van grondbelastingheffing. In de Nieuwe Drentse Volksalmanak 1973 is bij een artikel van O. H. Harsema over „Een Voorromeinse huisplattegrond bij Orvelte, ge meente Westerbork" een kaartje afgedrukt, waarop dat terrein voorkomt. Vooral dat kaartje trok mijn aandacht. In een contact met het Rijksarchief te Assen vertelde mij het hoofd van de afd. Inlichtingen aldaar, de heer mr. F. Keveling Buisman, dat het document be hoort bij een 17e-eeuws grondschattingsregister (het Noorden is rechts). Op de landdag van 1822 augustus 1642 besloten Ridderschap en Eigenerfden tot het inwilligen van een grondschatting. Deze primi tieve vorm van grondbelasting werd nodig geoordeeld om de netelige financiële positie van het landschap Drenthe wat te verbeteren en tegelijkertijd een inzicht te krijgen in de hoeveelheden (oppervlakken) bouw- en wei land, met de daarbij behorende boerderijen en huizen. Daartoe zijn voor alle kerspelen in Drente registers opgemaakt. In een aantal ge vallen zijn daarbij kaarten gevoegd (in Drente worden zeker meer dan 50 dergelijke bewaard). De stukken worden genoemd in de inventaris van de Oude Staten-archieven (mr. J. G. C. Joosting, onder nr. 845). Het formaat van bedoelde kaarten loopt nogal uiteen. In het Utrechtse Rijksarchief worden zulke oude bewijzen van belastingheffing niet aangetroffen, ook niet in de Statenarchieven, het geen begrijpelijk is als men weet, dat ieder gewest zijn eigen methode van heffing kende. Op bijgaand kaartje van de Zuideres (niet de Oos- teres, zoals vermeld in de Almanak) komen verschil lende akkers voor van de eigenaar Claes Luitiens, b.v. percelen 7 en 9 van boven e.a.). De verkleinde kopie van de eerste blad zijde Schattingsregister Or- velter Essen geeft naast de soort van bebouwing de schattingsbedragen van o.m. bedoelde percelen weer (oorspronkelijk for maat 21 x 32 cm). Mijn indruk was gezien de nog al belangrijke op pervlakte van de terreinen lijkt het moeilijk, een enigszins juiste vorm te schetsen! dat men de kaart van een oudere be staande gekopieerd zou hebben. De kartografe Marijke Donkersloot zegt hieromtrent, dat het vrij- Bladzijde 1 van een grond- schattingsregister, jaar 1640,, van de Orvelter Essen (met de bebouwing van elke akker), eigenaar Claes Luitiens. 290

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 22