vestiging van een zakelijk recht evt. ge combineerd met de toepassing van de Be- lemmeringenwet Privaatrecht v.w.b. tiet opleggen van de gedoogplicht. De aspecten die een rol speelden bij deze keuze waren o.a. van planologische, technische, juri dische, financiële, landbouwkundige en organi satorische aard. Na uitvoerige bestudering van deze aspecten is tenslotte voor de leidingstraat Rotterdam-Zeeland de keuze gevallen op ver werving van de eigendomsrechten. Daar op grond van de bestaande wettelijke bepalingen onteigening niet mogelijk was, moest bij de Tweede Kamer een nutswet aanhangig worden gemaakt. Het parlement ging begin 1972 na uitvoerige discussies akkoord met deze nutswet. Bij de keuze tussen eigendom en een beperkter zakelijk recht is vooral de juridische onzeker heid die in geval van een zakelijk recht, zoals beschreven in art. 5, lid 3 van de Belemme- ringenwet Privaatrecht zou bestaan, van door slaggevende betekenis geweest. Voor het beheer van de leidingstraat zal een privaatrechtelijke instantie opgericht moeten worden. Tot de taken van dit beheerslichaam zullen onder meer behoren: het beheer van gronden en kunstwer ken, het algemene financiële beheer en de regi stratie van de leidingen. De kosten verbonden aan de aanleg en de exploitatie van de leidingstraat zullen in begin sel door de gebruikers van de straat moeten worden betaald. De tarieven zullen o.a. af hangen van de benutte ruimte en het gedeelte van de straat waarin de leiding ligt. Het spreekt b.v. vanzelf dat het gebruiken van een kostbaar kunstwerk als de leidingtunnel door de leiding legger extra moet worden betaald. Voor een goed begrip zij vermeld dat een leiding niet altijd de gehele straat behoeft te volgen. Er zijn leidingen die slechts enkele kilometers het tracé van de leidingstraat volgen. De realisering van de leidingstraat Rotterdam- Zeeland bevindt zich thans in een eindfase. Een interessant organisatorisch aspect bij de realisatie was de samenwerking van diensten van verschillende ministeries binnen één pro jectbureau. Deze wijze van samenwerking tus sen verschillende ministeries heeft het voordeel dat de over het algemeen op te hoog niveau liggende formele contacten worden vervangen door dagelijkse en stimulerende contacten op uitvoerend niveau. Kaartvervaardiging Het is duidelijk dat een project als een leiding straat zowel in de fase van voorbereiding als in de fasen van uitvoering en beheer voort durend landmeetkundige begeleiding nodig heeft. In dit artikel zullen niet alle landmeet kundige werkzaamheden worden besproken. Aandacht zal achtereenvolgens worden ge schonken aan de meest interessante werkzaam heden t.w. de kaartvervaardiging en de leidin genregistratie. Vanaf het begin was het duidelijk dat het slagen van het leidingstraatproject afhankelijk was van de snelheid van realisatie. Bekend was dat in 1972 vele leidingen in de richting van het leidingstraattracé zouden worden gelegd. Op dat moment zou een deel van de leiding straat gereed moeten zijn. Bij de realisering had men in een vroeg stadium behoefte aan grootschalig kaartmateriaal. Voor de planning en uitvoering van diverse werken was de aan wezigheid van goed kaartmateriaal voorwaarde, zodat aan de kaartvervaardiging hoge prioriteit moest worden gegeven. De landmeetkundige dienst van het Kadaster, die een groot deel van de landmeetkundige begeleiding van de leiding straat verzorgt, nam dan ook de taak op zich binnen 6 maanden een fotogrammetrische kaart op schaal 1 2000 te leveren. Voordat met de eigenlijke werkzaamheden t.b.v. de kaartvervaardiging kon worden begon nen moesten een aantal voorbereidingen worden getroffen en principiële beslissingen worden genomen. De beslissing dat de kaart-vervaardi- ging fotogrammetrisch zou gebeuren was niet moeilijk. Op geen enkele andere wijze zou het mogelijk zijn binnen zo korte tijd een werk van dergelijke omvang tot een goed einde te bren gen. Het oorspronkelijke tracé had een lengte van 95 km en maakte vervaardiging van 58 bladen noodzakelijk. Ook de keuze van de schaal 1 2000 lag voor de hand. Het tracé ligt vooral in landelijk gebied. De schaal die daar met het oog op nauwkeurigheid en dicht heid van informatie voor dit werk bij hoort is de schaal 1 2000. Bij het ontwerpen van de kaartvorm moest o.a. een beslissing worden genomen over de vol gende punten: de keuze tussen een noordgerichte raam- kaart of een strokenkaart met een oriën tering aangepast aan de richting van de strook; het formaat van de kaart en de breedte van de uit te tekenen strook; kaartinhoud, symbolen, beschrijving etc.; kaartmateriaal. De beslissingen hingen samen met het toe komstig gebruik van de kaart, waarover nog 274

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 6