kilometers lengte door Zuid-West Nederland. De inventarisatie bestond vnl. uit het coördi neren van geregistreerde gegevens aanwezig bij Provincies, Gemeenten, Nutsbedrijven en an dere leidingbeheerders. De betreffende leidingen werden schetsmatig afgebeeld op een dochter calque van de topografische basiskaart op schaal 1 2000. De opsporing van stalen lei dingen gebeurde met elektronische apparatuur. Om de leidingen werd via inductie of aan sluiting een elektromagnetisch veld opgewekt. Met een zoekspoel werd de sterkte van dit veld gemeten waarbij de uitslag van een meter of de geluidssterkte in een koptelefoon een maat was voor de ligging van de leiding. De opge spoorde leidingen werden voorlopig met piket ten verzekerd, waarna de inmeting zo snel mogelijk plaats vond om de invloed van de verstoring te beperken. In beginsel is het moge lijk met de opsporingsapparatuur ook de diepte ligging van de leidingen te bepalen. Dit bleek echter zeer bewerkelijk terwijl de nauwkeurig heid beperkt was. Daar in het ontwerpstadium van de leidingstraat de registratie van de diepte ligging minder urgent was dan de registratie van de horizontale ligging werd volstaan met het registreren van de standaardmaten uit de beheerregistraties en het overnemen van de waterpassingen. De inmeting van de opgespoorde leidingen vond weer plaats met de Distomat Dl 10 en wel met de voerstraalmethode. Uitgegaan werd van de reeds voor de paspuntsbepaling gemeten cen trale polygoon. Daar het terrein vrij open was kon worden volstaan met een relatief gering aantal opstellingen waarbij lange voerstralen behoorden. Controle kon op de volgende wijze worden verkregen: Tussen twee opgespoorde punten van de leiding werd met de meetband de kortge sloten maat gemeten. Deze kortgesloten maat kon door gebruikmaking van het reeds eerder vermelde programma vergeleken worden met de uit de coördinaten bere kende afstand. De oriëntering van een gemeten waaier kon worden gecontroleerd door het identiek ne- Fig. 3. de noodzaak tot registratie (Foto Cultuurtechnische Dienst). 277

(NGT) Geodesia | 1973 | | pagina 9