landmeetkundig tekenaar I Gemeente 's-Gravenhage 50000 en door middel van steendruk gereprodu ceerd. De onderdelen van deze arbeid zijn om schreven op blz. 41 - 50. Gememoreerd moet worden, dat officieren wel in burgerkleding velddienst mochten verrichten, maar dan alleen als zij „eenige zorg omtrent dezelve in acht na men, teneinde zich van de gewoone landmeters te onderscheiden Aanvankelijk gebruikte men bij het intekenen te velde planchetten met vizierlinealen, sedert 1841 ook boussole-eclimeters of nivelleerbous- solen en na 1844 sextant-transporteurs of re flectoren van Douglas (die nog tot 1930 in ge bruik bleven). Men vindt hiervan nog enkele in de collectie van de Top.Dienst. In hoofdstuk IV worden de verschillende be werkingen besproken, nodig om van een op pa pier getekende kaart tot een gedrukte te gera ken. Uitgangspunt voor de gravure en de druk was de nettekening 1 50000. De litografische stenen, waarin de kaart werd gegraveerd, betrok men uit de streek van Solenhofen in Beieren (omstreeks 1850 golden deze als de beste, hoe wel direkteur Van Gorkum de voorkeur gaf aan Bourgondisch materiaal). De bladzijden 58 - 75 bevatten, naast vele ver klarende noten, een verwijzing naar betrouw bare lectuur over de Nederlandse topografische kaarten van de laatste 125 jaar, een dankbetui ging aan de medewerkers, in het bijzonder aan de bibliothecaris M. F. Fortuin, een uitvoerige samenvatting in de Engelse taal en (na blz. 75) een tabel, waarin voor de bladen van de TMK de jaren zijn vermeld, waarin de terreinverken ning werd uitgevoerd en de rest van de werk zaamheden tot stand kwam. Wij menen dat deze studie van Ir Van der Lin den kan worden beschouwd als een waardevolle aanvulling van de facsimile uitgave TMK en dat velen, die mogelijk de totaaluitgave te duur vinden (zie Geodesia oktober jl.), toch dit over zicht zullen willen bezitten. Zij kunnen er veel bijzonderheden uit putten, die zeker niet alge meen bekend zijn. W. K. De GEMEENTELIJKE DIENST voor de VOLKS HUISVESTING vraagt een 17 die zal worden belast met werkzaamheden van gevarieerde aard op de tekenkamer van de hoofdafdeling Landmeten. Gegadigden dienen bij voorkeur in het bezit te zijn van het diploma N.L.F., P.B.N.A. of C.T.O. en belangstelling te hebben voor (landmeetkundig) rekenwerk. Afhankelijk van opleiding en ervaring kan een salaris worden geboden tot maximaal 1907,- per maand. AOW-premie komt voor rekening van de gemeente. Vakantietoelage 7V2 van het jaarsalaris. Welvaartsvaste pensioenvoorziening. Gunstige regelingen met betrekking tot studiefaciliteiten, vergoeding voor verplaatsings-, studie- en ziektekosten. Sollicitaties met vermelding van personalia, binnen 14 dagen onder no. VHV 7 te zenden aan de Directie van de Gemeentelijke Dienst voor de Volkshuisvesting, Burgemeester de Monchyplein 12, 's-Gravenhage.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 17