Nieuwe en bijzondere technieken in de reprografie vormbaarheid van de aarde vaak als een sto rend verschijnsel. Nu wint de opvatting, dat de geodesie in het meten van de vervormingen juist een wetenschappelijke doelstelling vindt, steeds meer veld. Gaven de satellieten een werkelijk ruimtelijke uitbreiding aan de geodesie, in de toekomst kunnen we de dimensie tijd aan de resultaten toegevoegd achten. De beschrijving van deze resultaten wordt mis schien wat moeilijk, want een vervormbare aarde kan niet eenvoudig dienen als basis voor een maatgevend meetkundig referentiestelsel. Hoewel de resultaten vaak een meetkundige strekking hebben, zult U hebben bemerkt dat onze geometrie zich niet steeds bedient van meetkundige methoden. Ik vind het geruststellend, dat de nagestreefde extreme meetprecisies worden afgestemd op minstens wetenschappelijke toepassingen en het is de bedoeling de resultaten van het weten schappelijk onderzoek ook te gebruiken voor de opbouw van operationele procedures om de nadelige gevolgen van de vervormbaarheid van de aarde te beperken. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de ernstige plannen om te komen tot een waarschuwingssysteem voor aardbevin gen en seismische zeegolven. Dit zal een wereld- verbreide inspanning vragen en een nauwe samenwerking tussen een groot aantal specia lismen en vakgebieden en het stemt mij tot voldoening te bedenken dat tenslotte de geo desie, door de ontwikkeling van de techniek tot uiterste precisie gedreven, hieraan kan bijdra gen. door ing. S. C. Hoos, landmeetkundig hoofdambtenaar bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De bedoeling van deze lezing is onze kennis van tekening- en filmdragers en van de repro ductie-technieken weer eens bij te schaven. De reproductie-methoden in het algemeen, zijn op één van de vorige NGL-congressen reeds uit voerig besproken door de heer Cloosterman, toen chef van de reproductie-afdeling van de Rijkswaterstaat. Op de studiedagen voor de kartograaf in 1971 kreek ikzelf de gelegen heid wat dieper in te gaan op de voor- eri nadelen van de verschillende dragers, zowel voor tekeningen als voor fotografische repro ducties. Tot slot zijn er nogal wat publicaties over genoemde onderwerpen in Geodesia ver schenen. Het komt mij derhalve het beste voor nu slechts hier en daar op de genoemde publicaties terug te vallen teneinde de draad weer te kunnen opnemen, om u dan vervolgens de verbeteringen in de toen behandelde syste- men en materialen te vermelden en u tenslotte dan nog met enkele bijzondere reproductie technieken te confronteren, technieken waar voor u geen dagelijkse toepassingsmogelijkheden zult hebben, maar die u bij tijd en wijle wel licht van pas kunnen komen. Eerst dan de dragers, zoals de basismaterialen waarop wij tekenen of reproduceren veelal wor den genoemd. We werden al vrij snel na de tweede wereldoorlog geconfronteerd met plastic teken- en repromaterialen. Later hoorden we dat dit polyvinyls waren. We kwamen er al spoedig achter dat ze nogal temperatuurgevoelig zijn; als ze door een lichtdrukmachine worden gevoerd, komen ze er gedeformeerd weer uit. Ze waren wel goed handelbaar, dus gemakke lijk op te rollen en te vervoeren. Dit vond zijn oorzaak in de aanwezigheid van een week maker. We hebben vele jaren met deze poly vinyls moeten doen, en ontdekten dan ook dat na geruime tijd, soms na één jaar, soms na Inleiding, gehouden op het 7e NGL congres te Utrecht (19 oktober 1973). 63

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 11