ratie bleef in zwart over op een blanke onder grond. Een positief procédé dus. Door dat patent waren andere fabrikanten slechts in de gelegenheid graveerprocédé's op de markt te brengen die niet een positieve prent als eind resultaat opleverden, maar waarvan door kopië ren langs fotomechanische weg dat eindresultaat moest worden bereikt. Toen het Wieneke-patent afliep was in de kwa liteit van en de mogelijkheden met fotogra fische films een dermate grote vooruitgang ge boekt, dat niemand meer behoefte had aan een positief graveerprocédé. Waar toch wel toepassingsmogelijkheden voor zullen zijn is het Duroscal-negatief-positief- graveermateriaal van Renker. Van dit positieve procédé kan men vóór het inzwarten van de gegraveerde figuratie, op film een positieve af druk maken, omdat de drager inplaats van de blauwe graveerlaag een UV-absorberende sepia- laag bevat. Men zou dus een deel van de figu ratie kunnen graveren, die positief afdrukken, vervolgens verder graveren en inzwarten. Jammer dat de drager een polykarbonaat is, dus meer gevoelig voor temperatuurswisselin gen dan de polyesters, en bovenal met week makers, zie tek. 3. Alvorens van het onderwerp „Dragers" af te stappen attendeer ik u graag nog op een foto grafische film op een witte drager. Er is vast wel eens behoefte aan een kopie op een witte maatvaste ondergrond. We kennen reeds het witte dupro-washoff-materiaal waar op we, uitgaande van een negatief, de figuratie in zwarte lijnen kunnen overbrengen. Het voor deel van een washoff-materiaal is dat het bij daglicht kan worden verwerkt en dat de figu ratie met een bevochtigd gum gemakkelijk kan worden verwijderd. Een witte polyester waar op men halftoonbeelden kan afdruken (b.v. luchtfoto's), of waarop men in de kamera ver grote beelden kan projecteren, was echter tot voor kort niet op de markt. Nu echter voldoet Keuffel en Esser aan deze verlangens met de photographic print film (nr. 453607). Een dra ger dus met witte pigmentlakmattering, waar overheen een lichtgevoelige gelatinelaag. Deze film moet in de donkere kamer worden ver werkt. Eén van de weinige procédé's overigens waarbij nog zo geheimzinnig in het donker Figuur 3. i DUROSCAL NEGATIEF-POSITIEF GR AVEERMATERIAAL - U.V.-lichtabsorberende sepia laag drager a. figuratie gedeeltelijk gegraveerd b. afgedrukt op fotografische film c. figuratie kompleet gegraveerd d. ingezwart e. restant graveerlaag opgelost 65

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 13