Met dit materiaal kan het volgende gebeuren: a. Bij ontwikkeling wordt de lichtdruk blauw. De machine is dan te warm. Er moet met een koude machine dus bijvoorbeeld 's morgens vroeg worden ontwikkeld. b. Bij ontwikkeling ontstaan krassen op de af druk. Men is dan vergeten dun filtreerpapier op de lichtdruk te leggen tijdens het ontwikke len, wat voorkomen zou hebben dat de zachte, kalk bevattende, laag beschadigd werd. Eén firma, GAF, heeft zijn papier (uitgezon derd Zwart-Standaard) voorzien van een pre- coating, d.w.z. met een soort rijstepap is het papieroppervlak glad gemaakt voordat de dia- zolaag erop werd aangebracht. Papier is nor maal altijd enigszins ruw, doordat de vezels over elkaar heen liggen, De meeste fabrieken brengen ook glanzend lichtdrukpapier (Con trastpapier). De diazozouten, die normaal in water opgelost in de laag zitten, bevinden zich nu, in alcohol opgelost, in een plastic laag. Deze laag is dan ook alleen met alcohol te penetreren. Men kan met een gerust hart met dit papier in de regen lopen. Als men het echter vouwt, dan schilfert de laag op de vouw. Men kan het papier bovendien niet gemakkelijk betekenen. Uit het voorgaande blijkt wel, dat voor het kopieren van halftoon-originelen, zo als onze luchtfoto's, een goede vakman en een juiste papierkeuze van primair belang zijn. Tot slot van mijn betoog wil ik nog graag uw aandacht vragen voor enkele bijzondere repro ductie-technieken. Naar mijn mening is er dik wijls behoefte aan filmcalque's waarop de figu ratie gedeeltelijk in zwart is weergegeven en voor een gedeelte in een ondertoon, die bij het lichtdrukken een grijstint geeft of geheel weg valt. Wij moeten ons dan buigen over het on derwerp: ,,Hulpbeelden", zoals men deze ko- pieervorm in de reprografie betitelt. U hebt als noodoplossing misschien al eens gebruik ge maakt van een raster. Een raster dat tijdens de belichting tussen het origineel en de gevoe lige film wordt gelegd, zorgt ervoor dat alle getrokken lijnen op de kopie worden afgebeeld als zeer fijn gestippelde lijnen. Men kan dan nog kiezen tussen grove en fijnere rasters, Zo'n fijn gestippelde lijn wekt de indruk, zowel op de film als op een kopie, grijs te zijn, een soort ondertoon dus. Een groot nadeel van deze kopieermethode is, dat de figuratielijnen op de kopie meer of minder gebrokkeld lijken; dit is afhankelijk van de hoek die zo'n figuratielijn met de rasterlijnen maakt. Een tweede bezwaar is de wat ingewikkelde werkwijze. Een derde FOTOLYSE M.B.V. KONTAKTFILM KONTAKTFILM spoelen I fixeren belichten ontw. drogen Figuur 6. 68

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 16