Uniforme basiskaarten door ing. J. W. v. d. Wijgert, technisch hoofdambtenaar bij Bureau Gemeentewerken Uden. Naast de kaartvervaardiging door landmeetkun digen van het rijk, provincies, gemeenten en particuliere bureaus worden in Nederland door tientallen streeknutsbedrijven ondergronden ge maakt om hun leidingnetten in te tekenen, de zogenaamde beheerkaarten. Zij bezitten ieder voor zich een ,,basiskaart" 1 10000, 1 1000 of 1 500 van het hele gebied waarin hun leidingen voorkomen. Naast eigen metingen worden vaak bestaande kaarten van landmeetkundige en stedebouwkun- dige instelingen vergroot, verkleind of gekopi eerd, al naar gelang nodig is om de gewenste kaart te verkrijgen. Door de snelle ontwikkeling van de provincie Noord-Brabant hebben de openbare nutsbedrijven de laatste 25 jaar dui zenden kilometers kabels en leidingen gelegd. Parallel hieraan groeide de behoefte aan beter kaartmateriaal voor het beheer van deze kabels en leidingen in de beperkte ondergrondse ruimte binnen de bebouwde kommen en langs de in de loop der jaren verbrede buitenwegen. Enkele vertegenwoordigers van nutsbedrijven hebben toen contact opgenomen met Fugro, Ingenieurs bureau voor Grondmechanica en Geodesie, om te komen tot de vervaardiging van een bruik bare kaart voor het beheer van de leidingen, maar ook een kaart die betaalbaar zou zijn. Door Fugro werd een methode voor kaartver vaardiging ontwikkeld waarvan de kosten rela tief laag zijn ten opzichte van de thans gebrui kelijke methoden en waarbij de nauwkeurighe den zijn afgestemd op de eisen van de nutsbe drijven. Zij maakt daarbij gebruik van de mono-fotogrammetrie, terwijl bestaand kaart materiaal zoals hermeten kadasterkaarten bij de uitwerking worden betrokken. Tijdens de studiedag leidingenregistratie in Delft werden verschillende contacten gelegd tussen vertegenwoordigers van nutsbedrijven in Noord-Brabant, waaruit bleek dat de behoefte aan bruikbaar kaartmateriaal voor de gehele provincie Noord-Brabant aanwezig was. Dit leidde ertoe dat op initiatief van N.V. Intergas te Oosterhout op 9 november 1971 een bijeen komst werd georganiseerd van belanghebbenden en geïnteresseerden uit de kringen van de nuts bedrijven. Nog tijdens deze vergadering werd een commissie benoemd met als opdracht: het onderzoeken van de mogelijkheid van samen werking van de openbare nutsbedrijven en even tueel anderen, op het gebied van vervaardiging van basiskaarten en de bijhouding daarvan, binnen de Provincie Noord-Brabant. Deze commissie treedt naar buiten onder de naam: „Werkcommissie Uniforme Basiskaarten Noord- Brabant". Vijf grote nutsbedrijven in de provincie Noord- Brabant zijn in deze commissie vertegenwoor digd door de heren: J. H. Beusen, n.v. Water leidingmij. Oost-Brabant, voorzitter; J. F. van de Lelie, n.v. P.N.E.M., secretaris; J. D. Ver meulen, n.v. Waterleidingmij. Noord-West-Bra bant; C. B. V. Trommelen, Intergas n.v.; G. A. M. van Amelsfoort, Obragas n.v.; terwijl de heer Chr. Verwoert Fugro vertegenwoordigt. De heer C. Henskens fungeert als notulist. De vergaderingen worden verder bijgewoond door de heer van Rey, T.H. Delft, afdeling Geodesie en door mij, omdat Uden deelnemer is aan het proefproject. Proefproject Uden - Fijnaart Al spoedig bleek dat het gezamenlijk vervaar digen van basiskaarten economisch zeer aan trekkelijk en ook uitvoerbaar is. Tevens wordt door het gebruik van uniforme basiskaarten het uitwisselen van gegevens vergemakkelijkt en Proefproject Uden-Fijnaart van de „Werkcommissie Uniforme Basiskaarten Noord-Brabant" 72

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 20