bedrijven realistisch. Het zou wel eens kunnen zijn dat de behoefte aan een nieuwe fotokaart doorslaggevend is voor de nieuwe fotovlucht. Ten behoeve van een centrale leidingenregistra tie zal men de nauwkeurigheid en de bij houding van de beheerkaarten, getoetst aan de te stellen eisen in de nieuwe wet op de leidingenregistratie nog wel nader moeten bezien. Bovendien nog het volgende. Indien de nuts bedrijven in de toekomst hun leidingennet en de topografie afzonderlijk op maatvast transpa rant polyester gaan tekenen en van deze twee tesamen op een vlakdrukapparaat een beheer- kaart gaan maken, dan mag de bijhouding minder nauwkeurig zijn dan de oorspronkelijke lijnenkaart. Men kan dan met veel minder consequenties gegevens van andere diensten (gemeenten, waterschappen) overnemen, omdat na zeven jaar de topografische ondergrond ver nieuwd wordt, zonder het hele leidingennet op nieuw te moeten overbrengen. Mogelijk zal incidenteel ook de leidingentekening moeten worden bijgewerkt. Wat kan de gemeente Uden met dit kaartmateriaal doen? Door deel te nemen aan het proefproject heb ben we de beschikking gekregen over een foto kaart schaal 1 1000 met ruitennet en een vrij nauwkeurige lijnenkaart 1 1000, beide op maatvast transparant materiaal. Voor vele doel einden is de nauwkeurigheid in de details on dergeschikt aan het goede grote verband en aan de inhoud, zodat de fotokaart vele toepassings mogelijkheden heeft. Stedebouwkundig onder zoek bijvoorbeeld vraagt vaak volledigheid van bestaande toestand in een goed verband maar geen hoge nauwkeurigheid van de details. We kunnen daarom fotokaart en lijnenkaart heel goed naast elkaar gebruiken, tesamen geven zij optimale informatie zonder dure en tijdrovende werkzaamheden van de landmeter in het terrein. De mogelijkheid bestaat voor de gemeente om de fotokaart te verschalen naar 1 2000 en de lijnenkaart naar 1 500, 1 2000, 1 5000 en 1 10000. Wanneer we ons afvragen wat we met dit materiaal kunnen doen, dan moeten we onder- soheid maken tussen foto- en kaartmateriaal van de bebouwde kom en materiaal van gebieden waarop een bestemmingsplan wordt voorbereid. Toepassingsmogelijkheden van foto- en lijnenkaarten binnen de bebouwde kom De lijnenkaart 1 1000 van de bebouwde kom kunnen we gebruiken als beheerkaart van we gen, lichtmasten en verkeersborden, de vergro ting 1 500 doet dienst als beheerkaart van riolering en straatkolken en als verzamelkaart van belangrijke leidingen ten behoeve van de ruimtelijke ordening terwijl de verkleining 1 2000 een zeer geschikte ondergrond is voor de overzichtstekening van het rioleringsstelsel. De verkeersdeskundige zal fotokaart en lijnen kaart 1 1000 kunnen hanteren bij verkeers tellingen, planning van nieuwe wegen en voor verkeersoverzichten. De lijnenkaart 1 2000 is bruikbaar als huis- nummerkaart en de fotokaart 1 2000 wordt als wandkaart bijzonder gewaardeerd. Vele diensten en afdelingen hebben behoefte aan een lijnenkaart 1 5000 of 1 10000 voor o.a. structuurplannen, planoverzichten, kadastrale indeling, wijkindeling, routekaarten, parochie indeling, verkeersomleggingen, overzichtsteke ning bij lezingen, enz. Toepassingsmogelijkheden van foto- en lijnenkaarten bij voorbereiding van bestemmingsplannen De fotokaart 1 1000 geeft de stedebouwkun- dige meer informatie over de bestaande ele menten in het terrein dan een lijnenkaart, zij geeft het „karakter" van het gebied weer, in tegenstelling tot de gemeten kaart. De fotokaart is als aanvullend materiaal, naast gegevens over grenzen, leidingentracé's, grondwater, plannen en afspraken enz., erg handig voor de eerste schetsen van de stedebouwkundige. Bovendien kan men met weinig moeite en kosten van een veel ruimer gebied een fotokaart vervaardigen dan voor het bestemmingsplan noodzakelijk is, zodat de stedebouwkundige zijn ontwerp beter kan aansluiten aan de niet veranderende omge ving. Op deze fotokaart is een ruitennet aange bracht wat zeer gemakkelijk is bij het „verta len" van de schetsen naar een getekend be stemmingsplan. De landmeter kan met behulp van de fotokaart 1 1000 de terreinwaterpassing maken en het bodemonderzoek verrichten. De fotokaart 1 1000 kunnen we verder gebruiken: aals inventarisatiekaart van de te handhaven elementen zoals reeds verharde wegen, bepaalde bebouwing, begroeiing die de moeite waard is; b. om tracé's van stamriolen en waterlossingen te bepalen; c. bij verkenning van meetkundige grondslagen. De te handhaven elementen in een bestemmings plan zal de landmeter terrestrisch gaan meten om ze in het matenplan op te kunnen nemen en om ze te kaarteren op een maagdelijk kar- teerblad 1 500. Op de lijnenkaart 1 1000 van de nutsbedrij- 76

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 24