praktische opleiding landmeettechnicus in een gemeente van 26.000 inwoners met een gemiddelde woningbouw van 500 woningen per jaar. Ik realiseer me zeer goed dat ik in sommige gevallen veel meer heb aan een goede naver- kende fotogrammetrische kaartering, vooral van de bebouwde kom, maar daarnaast realiseer ik me ook dat het gemeentebestuur geen drie a vier ton uitgeeft voor een dergelijke kaartering, terwijl ik nu goed bruikbare foto- en lijnenkaar- ten ter beschikking heb voor zeer weinig geld. Bovendien kan deze eenvoudige lijnenkaart te- samen met de nutsbedrijven worden bijgehou den. Wanneer we onze nauwkeurigheidseisen afstem men op de eisen die door de gebruikers gesteld worden dan kunnen we de eerder beschreven foto- en kaartmaterialen in kleinere gemeenten voor velerlei doeleinden gebruiken. Een direct economisch voordeel van dit materiaal is aan toonbaar in het gebied waar een bestemmings plan in voorbereiding is, omdat we de terrest- rische inmeting van dat gebied achterwege kun nen laten. De fotokaart is ook zeer goed bruikbaar om grote recreatieobjecten te ontwerpen, zoals planning van kampeerterreinen, speelweiden, wandelroutes enz. De voor de uitvoering nood zakelijke detaillering van deze objecten kan op de lijnenkaart geschieden. Ik geloof dat in de toekomst de vraag naar fotokaarten naast lijnenkaarten zal toenemen omdat de fotokaart een snel produkt is, dat niet naverkend behoeft te worden en waarop de gebruiker zelf kan kiezen wat hij nodig heeft. We moeten er echter steeds op bedacht zijn dat in de fotokaart de vertekening van de hoogte verschillen aanwezig is. Oproep cursisten voor de Figuur 6. Gedeelte uit lijnenkaart 1 1000 van het gebied waarop een bestemmingsplan in voorbereiding is. Literatuur over basiskaarten, fotokaarten en leidingen- registratie 1966 ir. M. P. Blaauw: Verstedelijking... en ons kaartmateriaal. 1966 Prof. ir. G. F. Wilt en ir. J. Nicolai in Geo- desia: De Gemeentelijke Landmeetkundige Dienst. Later: kritiek en commentaar. 1967 J. F. van Weelden in Geodesia: Leidingen registratie. 1968 ir. R. Rienks voordacht voor Ver. van Direc teuren van Gemeentewerken en de N.L.F.: De problemen waarvoor de gemeentelijke landmeter zich gesteld ziet. ir. P. J. Bakker: Landmeters en stadsuitbreiding. 1969 Rapport van afdeling Landmeetkunde gemeente Eindhoven: Basiskaarten in Eindhoven. 1970 drs. D. Hazellioff in „De Nederlandse Gemeen te": De invoering van het vierkantensysteem in Nederland. 1971 ir. G. A. van Wely in N.G.T.: De Fotokaart. 1971 Werkgroep voor kaartreproductie van de Rijks commissie voor Geodesie: rapport. Onderzoek naar een eventuele behoefte aan fotokaarten. 1971 ir. C. Hoos in Tijdschrift der Kon. Ned. Heide- mij: Toepassing van luchtfoto's voor gemeente lijke doeleinden. 1971 ir. C. Zeiltemaker: Inleiding over het Subsys teem Topografie en Leidingen. 1971 mr. L. Gimbel in Bouwreoht: Leidingenregistra tie naar geldend en wordend recht. De cursus 1974 wordt gehouden op zaterdagen van april tot oktober in de provincie Utrecht en in Zoetermeer. U wordt opgeleid in alle aspekten van het landmeten zoals polygoneren, detailme- ten, tachymetrie en waterpassen. Cursisten, die dit wensen, kunnen de hierop aan sluitende theoretische cursus ook volgen bij de LOI of de heer v.d. Zee. Minimale toelatingseisen: CTO of gevorderde stu die technicus LOI. Er is nog zeer beperkte plaatsingsmogelijkheid. Geschreven aanmeldingen met opgave van di ploma's, ervaring enz. te richten aan ing. K. Wa genaar, Plein 1940 1945 nr. 10 te Dordrecht. 79

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 27