ONZE LANDBOUW IN HET JAAR VAN DE ONZEKERHEDEN Landbouwbegroting 1974 in Tweede Kamer Grondbankproef tot het gehele land uitgebreid Op 29 januari jl., tijdens de behandeling van hoofdstuk XIV (landbouw en visserij) van de Rijksbegroting 1974 en van de begroting voor dit dienstjaar van het Landbouw Egalisatie Fonds, is minister mr. A. van der Stee zijn antwoord in eerste termijn aangevangen met een algemeen inleidende beschouwing. Daarin zei hij o.m.: Ervaring heeft voldoende aan getoond, dat boer en tuinder zo goed als de ondernemer in de verwerkende en distribueren de bedrijven in staat zijn in een wereld van snelle veranderingen hun weg te vinden. Min der optimistisch is minister Van der Stee over enkele onzekerheden die thans onze gehele nationale economie en daarmee ook de land bouw in hun greep houden. De ongekend snelle economische groei die in ons land en trouwens in grote delen van de gehele westelijke wereld in de jaren na 1945 is opgetreden, heeft op vier pijlers berust, die thans in de branding komen te staan: Door groeiende onevenwichtigheden in het internationale betalingsverkeer steeds ster kere inflatoire krachten is het internationale monetaire stelsel in 1972 inéén gestort. De technologische ontwikkeling zal voort gaan, maar wordt meer en meer geconfron teerd met voorwaarden ten aanzien van het milieu. De betrekkelijk stabiele en overvloedige markt van grondstoffen en energie heeft plaats gemaakt voor een toestand van schaarste. Sta biliserende voorraden ontbreken. Een losge slagen internationale prijsontwikkeling jaagt de inflatoire spanningen op. Het herstel van een internationaal monetair stelsel wordt hierdoor ernstig bemoeilijkt. In samenhang met dit alles ondervindt ook de Europese en mondiale samenwerking een duidelijke terugslag. Op dit moment is nog volstrekt onduidelijk wanneer de ontwrichtende krachten tot rust zul len komen. De verschuivingen die zich in de wereldeconomie voltrekken en hun invloed op de agrarische bedrijfstak worden op het depar tement nauwlettend en grondig bestudeerd. Minister Van der Stee meende dan ook aan een en ander enkele voorlopige opmerkingen te moeten verbinden. De ontwikkelingen van de laatste tijd heb ben de grote betekenis die de landbouw heeft, ook in onze hoogontwikkelde industriële samen leving, nog eens zeer nadrukkelijk onderstreept. Tevens hebben recente ervaringen met de prijzen op de wereldmarkten bevestigd, dat een groot belang moet worden gehecht aan een goed georganiseerde markt, waarin de land bouw, handel en industrie opereren. Het 1971 mr. D. L. Rodriques Lopez in N.G.T.: De studiedag Leidingenregistratie. 1973 Prof. dr. ir. C. Koeman in Intermediair: Ver splintering van de kaartering in Nederland. 1972 H. B. Emanuels: De samenwerking van de Ne derlandse gemeenten bij de automatisering. 1972 J. H. Beitsen in Bouw: Uniforme Basiskaarten. 1972 dr. ir. A. C. Scheepmaker in Bouw: De Land meetkundige begeleiding van een woningbouw project. 1972 J. F. v. Weelden in Geodesia: Leidingsenregistra- tie in de huidige praktijk. 1972 J. Friedli in Geodesia: Aufbau und Nachfuh- rung eines Leitungskatasters für grössere Stadte. 1972 Werkgroep Leidingenregistratie van de Prov. Waterstaat van Gelderland: rapport Uniform Basiskaartmateriaal. 1972 Raport van de werkgroep Leidingenregistratie met het Ontwerp van Wet op de Leidingenregis tratie. 1972 mr. L. Gimbel in Bouwrecht: Een aanvechtbaar Ontwerp van Wet inzake de Leidingen-registratie. 1973 ir. G. J. Meyer in tijdschrift Gemeentewerken: De Gemeente en het Ontwerp van Wet op de Leidingenregistratie. 1973 J. H. Beitsen in N.G.T.: Het belang en het gebruik van basiskaarten voor technische diensten. 1973 ir. P. J. Bakker in N.G.T.: Het belang van een G.B.K. voor de opbouw van het systeem Topo grafie en Leidingen van de S.O.A.G. 1973 Hans D. Schwarz, kiel in g.w.f.-gas/erdgas: Zur Dokumentation von Versorgungsleitungen. 1973 Cltr. Verwoert: rapport Topografisch Basisbe stand. 1973 ir. H. J. G. L. Aalders in N.G.T.: Automatise ring en de grootschalige basiskaart. 1973 Interimrapport van de Commissie Grootschalige Basiskaart. 1973 ir. C. Zeillemaker in N.G.T.: Voorstellen voor de normalisatie van de bladindeling, het formaat en de nummering van grootschalige topografi sche kaarten. 1973 Prof. dr. ir. C. Koeman in N.G.T.: Voorstel voor de bladindeling, het formaat en de numme ring van een Nederlandse grootschalige basis kaart. 80

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 28