voldoend grote afstand waarneembare licht bronnen worden gebracht op een hoogte van ongeveer 35 km en op deze wijze kunnen aardse afstanden tot ongeveer 200 km worden overbrugd. Deze door Y. Vaisala voorgestelde methode wordt in Finland met succes toegepast. Kunstmanen komen tot veel groter hoogten en kunnen daarmee dienen als meetkundig hulp- punt om afstanden van duizenden kilometers op aarde te overbruggen. De meest gebruikte techniek daarbij is die van de fotografische rich tingsmeting, waarbij bij duisternis de satelliet vanaf twee of meer stations op aarde met de bekende sterrenhemel als achtergrond gelijk tijdig wordt gefotografeerd. De vereiste gelijktijdigheid van fotograferen garandeert, dat de af te leiden richtingen betrek king hebben op eenzelfde punt van de satelliet- baan en dit punt is dan hulppunt dat door de gemeten richtingen omgekeerd aan de onder linge ligging van de fotograferende stations ruimtelijke meetkundige voorwaarden oplegt. Door een aantal over het aardoppervlak regel matig verdeelde stations groepsgewijze gelijk tijdige fotografie van satellieten te doen uitvoe ren kan zo om de aarde een ruimtelijk meet kundig netwerk worden gemeten, waarin de posities van de deelnemende stations de knoop punten zijn. Als de hulppunten die door het gelijktijdig fotograferen worden gevormd, kinematisch als onafhankelijk worden beschouwd, dan is daar mee de invloed van alle krachten, die op de satelliet werken, uitgeschakeld; ook die van de zwaartekracht. Dit vereenvoudigt het model voor de interpretatie van de satellietwaarnemin gen tot dat van de ruimtelijke meetkunde. Deze meetkundige methode is op te vatten als een ontaard geval van een meer algemene, waarin de door de satellieten beschreven banen wél in de beschouwingen worden betrokken en de waarnemingen niet gelijktijdig behoeven te worden gedaan. Deze dynamische methode dient er niet alleen toe om de ligging van het zwaartepunt van de aarde te bepalen, maar ook, en misschien wel in de eerste plaats, om de structuur van het uitwendige zwaartekrachtsveld van de aarde te onderzoeken. Een satelliet treedt nu op als stoffelijk punt, waarvan de afmetingen en de massa verwaar loosbaar zijn ten opzichte van die van de aarde. Als ik hier de werking van alle andere krachten even mag verwaarlozen, dan is dat stoffelijk punt onder invloed van de aardse zwaartekracht onderworpen aan een voortdurende val; voort durend, omdat het de aarde al met hoge snel heid gepasseerd is, vóór het beneden is. Zo zou een satelliet zich bij afwezigheid van de ver waarloosde andere krachten in een baan hand haven onder voortdurende uitwisseling van zijn potentiële energie voor kinetische, en omge keerd. Door waarnemingen vanaf de aarde, bij voor beeld met fotografische apparatuur, kan de satelliet in zijn baan worden gevolgd en zo dienen om de structuur van het rond de aarde heersende krachtenveld, en in het bijzonder dat van de zwaartekracht, te peilen. We weten dat zwaartekracht, gemeten op het aardoppervlak voor de geodesie een onmisbaar stuk informatie is. De vraag is nog wat we hebben aan zwaartekracht werkend op vele honderden kilometers hoogte, waar de satellieten hun banen trekken. Ik herinnerde U er al aan dat het zwaartekrachtsveld conservatief is, dus beschreven kan worden met een krachtsfunctie, een zwaartekrachtspotentiaal, een scalaire func tie van de plaats, uitgedrukt, bij voorbeeld, in bolcoördinaten. Het bijzondere van de zwaartekracht is dat die scalaire functie een harmonische functie is, en harmonische functies hebben eigenschappen die het mogelijk maken het gedrag van de functie, hier dus van de zwaartekrachtspotentiaal en daarmee van de zwaartekracht zelf, van het ene deel van de ruimte over te dragen, voort te zetten, op een ander deel. Voor zover voort zetting omlaag mogelijk is, en dat is zij minstens wel bij benadering, is de door de satellieten verschafte zwaartekracht geodetisch nuttig om, al dan niet in combinatie met de op het aard oppervlak gemeten zwaartekracht de vorm van de aarde globaal te bepalen. Het woord „glo baal" gebruik ik hier dubbelzinnig, enerzijds om erop te wijzen dat de resultaten betrekking hebben op de gehele aardbol, anderzijds, dat de satellieten op deze wijze slechts bijdragen tot een bepaling van het zwaartekrachtsveld en van de aardvorm in grote trekken. Dit laatste wordt veroorzaakt door de omstandigheid dat in de satellietbanen slechts een naar de tijd en daar mee naar de plaats geïntegreerde uitwerking van het zwaartekrachtsveld op grote hoogte tot uiting komt. Op grote hoogte wordt het zwaar tekrachtsveld als regelmatiger ervaren en op astronomisch grote afstand van de aarde ont aardt het veld effectief in een centraal veld. Het doel van de bestudering van het zwaarte krachtsveld is niet alleen de vormbepaling van de aarde als zodanig. In grootte en richting speelt de zwaartekracht een belangrijke rol in de techniek en zelfs in het leven van alledag. Niet onderworpen aan andere krachten stelt een wateroppervlak zich in volgens een equi- 57

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 5