rische refractie die ons op dit precisieniveau toch nog weer parten speelt. Ik wil geen opsomming van satellietwaarne- mingstechnieken geven, maar ook de afstands meting naar satellieten met behulp van een laser kan ik in dit verband zeker niet verzwijgen. Op de eigenschappen van de laser zal ik niet verder ingaan dan erop te wijzen dat met een laser in combinatie met een uitrusting van geschikte optische en elektronische apparatuur zó intensieve lichtflitsen naar een satelliet kun nen worden uitgezonden, dat de satelliet, als hij daartoe is uitgerust met speciale spiegels een, in de omgeving van de laser detecteerbaar deel van het ontvangen licht kan terugkaatsen. Door nu de tijd, verstreken tussen het uitzenden en het terugontvangen van het licht te vermenig vuldigen met de voortplantingssnelheid van het licht in vacuum en het produkt te delen door 2 vindt men bij benadering de afstand naar de satelliet. De benadering kan worden verbeterd door de afwijking van de voortplantingssnelheid van het licht door de dampkring ten opzichte van die in vacuum in rekening te brengen. Zo zouden in de komende jaren met geperfectio neerde laserapparatuur afstanden naar satellie ten met een precisie van 10 centimeter en mogelijk nog beter kunnen worden gemeten. Zoeven had ik al gelegenheid U te doen kennis maken met de vervormbaarheid van de aarde, beschouwd over geologisch lange tijdvakken, en het optreden van aardbevingen herinnert ons eraan dat een bestaande materiële configuratie in de aarde ook abrupt kan worden verstoord. De geodesie is zich van het optreden van deze en andere verschijnselen, die op vervormbaar heid van de aarde wijzen of vervormingen aan de dag brengen, terdege bewust. Zo zijn verti cale bewegingen van het aardoppervlak zeker niet aan de aandacht ontsnapt. De bestudering van de post-glaciale rijzing in Noord-Europa ten gevolge van, zoals de naam al verraadt, het opheffen van de belasting door het landijs, is daar een voorbeeld van. In het bijzonder nu nauwkeurige elektronische afstandsmeters ter beschikking zijn kunnen voldoend grote locale of regionale horizontale deformaties van de aardkorst door landmeting in een kort tijdsbe stek worden vastgesteld. Maar landmeetkundige methoden laten ons bij pogingen om globale deformaties te constateren in de steek. Daarom zijn de al beschikbare of nog in het vooruitzicht gestelde hoge satellietgeodetische en andere ruimtelijke meetprecisies zo welkom. Tot de andere ruimtelijke meetmethoden reken ik hier de laser-afstandmeting naar op de maan geplaatste spiegels en de in de radiosterren- kunde ontwikkelde interferometrie met onaf hankelijke atoomklokken. Ik moet deze alter natieve methoden hier buiten verdere beschou wing laten terwille van de beperkingen die ik mij hier vanmiddag moet opleggen. De toepassing van voornamelijk de fotografi sche waarnemingstechniek heeft de satellietgeo- desie in de zestiger jaren in de gelegenheid gesteld in globaal verband resultaten te boeken, die de resultaten van de voorafgaande decennia van geodetisch werk over het aardoppervlak in de schaduw stelden. Globale nauwkeurigheden van ongeveer 100 m werden verbeterd tot beter dan 10 m. Hiermee schijnt aan alle praktische eisen die aan een star wereldwijd geodetisch net te stellen zijn, te zijn voldaan. Inmiddels had een verscherpte analyse van satellietwaarnemingen geleid tot de ontdekking dat de tweede-graads zonale coëfficiënt in de bolfunctieontwikkeling van de zwaartekrachts potentiaal een kleine jaarlijkse variatie vertoont. Bovendien was in de berekeningen van satelliet- banen de schommeling van de aarde ten op zichte van haar in de wereldruimte georiën teerde draaiingsas voelbaar geworden. Zulke resultaten en de door de techniek beloofde hoge meetnauwkeurigheden en praktisch toepasbare nieuwe meetprincipes hebben geleid tot een bezinning op verder-strekkende mogelijkheden voor de geodesie en voor de satellietgeodesie in het bijzonder. Deze mogelijkheden werden gezocht in een nauwere wisselwerking met an dere aardwetenschappen, meer in het bijzonder met de geofysica en met de sterrenkunde. Wat de sterrenkunde betreft was het niet in de eerste plaats de bedoeling een geodetische rol te spelen bij de opmeting van andere hemellicha men, maar wel aan de sterrenkunde datgene te ontlenen dat via de geodesie kan bijdragen tot een betere kennis van de aarde en de pro cessen die zich daarin afspelen. In deze lijn past het een geodeet de aarde te beschouwen als een planeet in ons zonnestelsel, onderworpen aan de krachten waaraan planeten onderworpen zijn. Hierbij mag de maan die ten opzichte van de aarde een niet verwaarloosbare massa heeft, niet buiten beschouwing blijven en het is zelfs beter de aarde in combinatie met de maan te bezien. De aarde heeft een niet geheel onbekende vorm, grootte en samenstel ling en ook over de maan is de laatste jaren veel bekend geworden. Mede onder invloed van de krachten die op de aarde worden uitgeoe fend, zullen zich in de aarde kwalitatief en kwantitatief bekende of onbekende processen afspelen, die de samenstelling van de aarde en daarmee de mechanische eigenschappen daar- 59

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 7