nog niet nagegaan. Wanneer wordt besloten dat informatie via bedrijfskaartjes belangwekkend genoeg is om op grote schaal te worden toe gepast zal een programmering voor het sorte ren van de voor de figuur benodigde informatie moeten worden uitgevoerd. Samenvatting Het digitaliseren van grenzen van gebruikska- vels en van topografische percelen geeft de mogelijkheid diverse werkzaamheden met be trekking tot cultuurtechniek en landschaps inventarisatie te automatiseren. Ook ten behoe ve van het toedelingsonderzoek kunnen deze gegevens met succes worden gebruikt. Met be trekking tot het eerstgenoemde aspect zijn en kele mogelijkheden onderzocht. Voor de andere facetten moet nader onderzoek worden uitge voerd. Nadat knikpunten in kavel- en perceelsgrenzen op de kaart zijn aangeduid worden zij gedigi taliseerd met gebruikmaking van goede kaarten schaal 1 10 000 Hierbij wordt tevens de volg orde van de knikpunten vastgelegd. Coördi naten van meermalen gedigitaliseerde punten worden gemiddeld. Met deze gemiddelde coör dinaten wordt verder gerekend. Oppervlakten en randlengten worden bepaald uit de coördi naten. Een gebruikerskaart kan worden gete kend op een wijze die in fig. 1 is aangeduid. Uit de vastgelegde gegevens kan de kortste af stand tussen land en bedrijfsgebouwen worden berekend en afgebeeld op een afstandenkaart zoals in fig. 2 en 3 is aangegeven. Een aantal bedrijfsgegevens kunnen grafisch worden voor gesteld in bedrijfskaartjes waarvan fig. 4 voor beelden geeft. Het is mogelijk de gedigitaliseerde gegevens in een databank op te nemen. Wanneer een bij- houdingssysteem is opgezet bestaat de mogelijk heid op elk gewenst moment een aanal ken merken van een gebied te laten berekenen en grafisch en tabellarisch voor te stellen. Literatuur 103 VERHARDE WEG SEMI-VERHAROE WEG ONVERHARDE WEG X 244000 Y 464200 X 245000 Y 463500 Fig. 4. Twee bedrijfskaartjes C. Bijkerk, Th. 1. Linthorst en C. van Wijk. 1970. Cul tuurtechnische inventarisatie Nederland. Tijdschr. Kon. Ned. Heidemij 81, 7-8. Bijkerk, C. 1974. Automatisering in de landinrichting. Ned. Geodetisch Tijdschrift 4, 2. Claessen, W. A. 1969. De voerstraalmethode. Geode- sia 11, 12. Hoekstra, A. V. 1972. Het digitaliseren van grafisch voorgestelde informatie. Scriptie Techn. Hogeschool Delft (met literatuuropgave). Knorr, H. 1972. Ein Automationssystem für die Her- stellung und Fortführung topografischer Karten. Deutsche Geodatische Kommission. Reihe B. Heft 192. Menzinga-Waayenberg, J. P. 1971. Landschapsanalyse met behulp van luchtfoto's en Quantimet. Nota ICW 650. Raet. Technische informatie 30031 met aanvulling. Visser, A. C. 1972. Het effect van een ruilverkaveling op de stabiliteit van de begroeiing in het landschap. Nota ICW 699. 1973. Het digitaliseren van kaarten en het verwer ken van verkregen gegevens. (Een databank voor de landinrichting). Nota ICW 730. Zuylen, L. van. 1972. Onderzoek naar een eventuele behoefte aan fotokaarten. Ned. Geodetisch Tijdschr. 2, 10.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 11