Aanvullende terrein- gegevens voor liet vervaardigen van een kaart uit luchtfoto's door ing. H Meijer, technisch hoofdambtenaar voor bijzondere diensten bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Bij de fotogrammetrische kaartering van een grootschalige, technische kaart, worden de ge gevens waaruit die kaart wordt samengesteld in hoofdzaak ontleend aan luchtfoto's. Niet alle benodigde gegevens kunnen uit die foto's wor den gehaald. Een luchtfoto bevat immers alleen afbeeldingen van terreindetails, die vanuit de lucht zichtbaar zijn. De voor de kaart dan nog ontbrekende gegevens kunnen in twee groepen worden verdeeld: 1. De uit de aard der zaak onzichtbare gege vens, zoals ondergrondse leidingen, duikers en onderdoorgangen, enz. Maar ook abstracte gegevens, die als beschrif- ting of als signatuur in de kaart komen te staan, vallen hieronder, zoals namen van straten, be stemming van gebouwen, de functie van bepaal de objecten, enz. 2. De toevallig onzichtbare details. Het gaat hier om terreindetails waarvan de afbeeldingen door toevallige omstandigheden niet op de foto staan, doordat ze in de optisch dode hoeken vallen. Ook rekenen we hiertoe de verande ringen, die in het terrein na de fotovlucht heb ben plaatsgevonden, zoals nieuwbouw enz. Om nu zoveel mogelijk details rechtstreeks aan de foto's te kunnen ontlenen, moet men er voor zorgen, dat de terreindetails duidelijk op de fo to's worden afgebeeld. Hiertoe is het nodig, dat men, voordat de fotovlucht plaats vindt, in het terrein zoveel mogelijk details zichtbaar maakt, door b.v. overgroeiingen weg te halen, maar ook door het contrast van de details met hun omgeving te vergroten. Putjes en straatkolken zullen duidelijker afge beeld worden wanneer ze met witte verf gemar keerd worden. Ook paaltjes en stenen komen beter uit wanneer ze wit geverfd worden. Al deze werkzaamheden, tezamen met het plaatsen 104 van de vliegschijven op de grondslagpunten, noemt men: het vliegklaar maken van het ter rein. Zijn de foto's gemaakt, dan kan men met deze foto's het terrein in gaan om na te gaan welke details nog ontbreken. De ontbrekende gege vens kunnen worden opgespoord en op de fo to's worden aangetekend. Dit verkennen en het aangeven op de foto's noemt men: voorver kennen. Van de zaken die uiteraard niet op de foto kunnen worden afgebeeld, kan een lijst worden samengesteld. Deze lijst attendeert de man die de voorverkenning uitvoert, op alle zaken die voorverkend dienen te worden. Daar in die lijst alles is opgesomd wat niet op de foto te zien kan zijn, zullen er in de regel meer dingen in genoemd zijn dan in de meeste gevallen voor het maken van de kaart verlangd worden. Heeft men goede nota genomen van de gewen ste kaartinhoud, dan haalt men op die lijst de niet verlangde informatie door. Bij het voor verkennen wordt men er zodoende op attent gemaakt welke zaken niet vermeld moeten wor den op de foto. Het komt nogal eens voor dat er dingen vermeld worden, die niet gevraagd

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 12