<3 VAANPLEIN van bewegende objecten is de wijze van opne men probleem nummer een. Vragen zoals waar moeten de opnamestandplaatsen worden geko zen, welk cameratype is nodig en hoe moet de uitwerking gebeuren, moeten opgelost worden. De uitwerking speelt bij de analyse van ver schillende in aanmerking komende opname technieken uiteraard een belangrijke rol. Ge probeerd moet worden de methode zo te be palen dat voorbereiding, opneming, uitwerking en berekening een op elkaar afgestemd geheel gaan vormen en ook zodanig dat de in totaal te verrichten hoeveelheid werk (en daarmee de kosten) minimaal zullen zijn. Een volgend punt van overweging kan zijn: wat is er te bereiken met de bestaande programmatuur, het is heel goed mogelijk dat er van reeds gemaakte pro gramma's gebruik gemaakt kan worden; dui delijk is dat het laatste invloed op de wijze van opnemen kan hebben. Keuze opnamecamera Gezien voorwaarde nummer een is het gebruik van een fotocamera vrijwel onmogelijk. Over wogen is nog de bij de Dienst beschikbare Has- selblad camera's met behulp van elektronica met een bepaald interval te laten fotograferen. Bij dit type camera moet men rekenen op on geveer een opname per twee seconden; aange zien de gemiddelde snelheid van het verkeer op het Vaanplein 15 m/sec. bedraagt, is het duidelijk dat er met deze camera niet aan voor waarde een wordt voldaan. De risicofactor bij gebruik van meerdere camera's als batterij is nogal groot, men komt direct in moeilijkheden wanneer er een hapert. Besloten werd daarom af te zien van het gebruik van een fotocamera en te gaan zoeken naar een voor het doel ge schikte filmcamera. Keuze opnamepositie Aan de Meetkundige Dienst is verzocht na te gaan of het mogelijk is de registratie te verrich ten op twee lussen van het Vaanplein, zie afb. 2. Daartoe zijn meerdere opnamemethoden, waarbij de opnamestandplaatsen op het terrein gekozen zouden worden (met de bijbehorende voor- en nadelen) geanalyseerd. Er is b.v. ge dacht, rekening houdend met de situatie ter plaatse, aan opname vanuit op te richten mas ten. Bezwaarlijk is de noodzakelijke hoogte (on geveer 40 meter). Synchroon opnemen van de zelfde auto vanuit verschillende standplaatsen behoort tot de mogelijkheden. Het opnemen 108 Afb. 1. NOORD i-3 trajekt A 4-8 B meting Afb. 2.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 16