met behulp van door kabels geactiveerde ca mera's moet buiten beschouwing blijven (veel camera's, veel kabels over de weg) omdat er dan van onopvallend opnemen geen sprake meer kan zijn. Aan een opzet, waarbij de op namestandplaatsen op het terrein worden geko zen, zijn de volgende nadelen verbonden: 1. Hoogteverschillen (viaducten). 2. Onopvallend opnemen onwaarschijnlijk. 3. Voorbereidingen uitgebreid en kostbaar. 4. Uitwerking meer bewerkelijk, dus meer tijd rovend. 5. Het bereiken van de gevraagde nauwkeurig heid moeilijker. 6. Meer risico (synchroon opnemen). 7. In mindere mate gebruik te maken van be staande programma's. Ook is er nog nagegaan of er, rekening houdend met alle eisen, een niet fotogrammetrische me thode toe te passen zou zijn. Er zijn inderdaad alternatieve methoden (b.v. radar), waarmee echter niet zonder meer aan de gestelde eisen kan worden voldaan. Bovendien is het zonder twijfel goed verschillende methoden te verge lijken omdat er zowel uit financieel oogpunt ge zien, als voor wat betreft de hoeveelheid ter beschikking komende informatie, belangrijke verschillen aan het daglicht kunnen treden. In het voorgaande was al vastgesteld dat er ge bruik gemaakt zal worden van een voor het doel geschikte filmcamera; rekening houdend met de bezwaren verbonden aan opname van uit standplaatsen op het terrein, is er besloten de opnamen te gaan maken vanuit de lucht; duidelijk zal zijn dat een helicopter voor het aangegeven doel het meest geschikt is. De ver wachting is, dat een helicopter, voldoende hoog vliegend, veel minder op zal vallen. Een proef vlucht over een lus werd noodzakelijk geacht. Keuze filmcamera Om de beoordeling te vergemakkelijken zijn de eigenschappen van een aantal in aanmerking komende filmcamera's, uitgaande van verschil lende vlieghoogten en rekening houdend met de voorwaarden, in tabelvorm vastgelegd. In verband met de gevraagde nauwkeurigheid (standaardafwijking 5 cm per positie), speelt de belichtingstijd een belangrijke rol. Aangezien het bereikbare resultaat aan de hand van de tot nu toe samengestelde tabellen niet geheel bevredigde, is er met de verkregen richtlijnen verder gezocht. Uiteindelijk werd een zeer geschikte filmcamera gevonden, n.l. de „Mitchell high speed camera" (zie afb. 3 en 4). De filmsnelheid (aantal beelden per sec.) is van belang vanwege de relatie tussen het aantal beelden per seconde en de belichtings tijd. Voor het uitwerken moet getracht worden het aantal beelden per sec. tot een minimum te beperken; de Mitchellcamera biedt daartoe de gelegenheid. Het aantal beelden per seconde is continue instelbaar, dus niet zoals vaak het geval is met sprongen. Tevens zijn bij deze camera meer lenzen beschikbaar dan bij de meeste andere camera's en tenslotte, maar ze ker niet minder belangrijk: de bij een bepaald aantal beelden per sec. behorende belichtings tijd, is door een vlinder te verstellen te variëren (zie tabel, afb. 5). De gegevens, nodig voor het opnemen van het Vaanplein zijn gegeven in tabel 6, welke dezelfde vorm heeft als de ta bellen, waarvan eerder sprake was. Opname en uitwerking Voordat de lussen voor uitwerking gevlogen en opgenomen worden, dient er een proefvlucht 109 Afb. 3. Plaatsing camera in helicopter. Afb. 4. Inrichting tot bevestiging van de Mitchell camera met cardanische assen zodat de opname-as nagenoeg verticaal gehouden kan worden.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 17