den. Een voordeel van deze procedure is dat men b.v. alleen de betreffende proeflus kan laten tekenen op een willekeurige schaal. De baan kan aangegeven worden door de auto's geheel (gesloten polygoon) te plotten of door b.v. de zwaartepunten achtereenvolgens zicht baar te maken. Proefvlucht en resultaat De in juni 1973 volgens de beschreven opzet gemaakte proefvluchten met de helicopter zijn geslaagd. De met de Mitchell-camera gemaakte films zijn van uitstekende kwaliteit. Op elk filmbeeldje zijn vier paspunten zeer goed terug te vinden, ook de verkeersbelijning is heel goed te zien, zie afb. 10. De films bleken geschikt om voor het beoogde doel te gebruiken. Wel heeft de helicopterpiloot moeilijkheden gehad bij het vliegen van de bochten. Hieraan dient nog nadere aandacht te worden besteed. Ook de „normale" fotovlucht, reeds eerder gedaan, is van zeer goede kwaliteit; alle schijven zijn te identificeren, zie afb. 11. Zoals te zien is uit de op pagina 112 afgedrukte lijst (afb. 12) voldoet het resultaat aan de verwachtingen en is de ge vraagde nauwkeurigheid gehaald. Verder is de tekening met daarop de baan eveneens afge drukt (afb. 13), de schaal is (oorspronkelijk) 1 1000, de baan is aangegeven door opeen volgende rechthoekjes. Conclusies 1. De gevraagde nauwkeurigheid wordt bereikt. 2. De gebruikte opnametechniek heeft voldaan. 3. Het opnemen gebeurt onopvallend. 4. Communicatie van de grond naar de heli copter is niet strikt noodzakelijk, maar wel aan te bevelen. 5. Gezien de resultaten is het verantwoord ho ger te vliegen, waardoor de helicopterpiloot de bochten beter kan volgen. 6. Er is meer informatie beschikbaar dan de gevraagde. Tenslotte iets over de kosten In vergelijking met de kosten verbonden aan proeven met de proefauto „Icarus", het aantal te volgen auto's in aanmerking genomen (100), zijn de kosten laag, waarbij voor het beschreven geval de kosten voor de normale fotovlucht konden vervallen. Wanneer het alleen zou gaan om de registratie van de banen van b.v. honderd auto's, zullen de totale kosten van de fotogrammetrische me thode, zoals kan blijken uit bijgaande raming (van juni 1973) aanzienlijk lager liggen. Kosten Icarus (per rit plus uitwerking) 12.000, Kosten fotogrammetrische methode (op een lus honderd banen), vliegkosten, camerahuur, films, computer, materiaal en arbeidsloon inbegrepen dfc 33.000,—. Afb. 13. Gedeelte van het Vaanplein, digitaal gekaarteerd. 113

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 21