aiffliiuiyropipiwi Cartografie, Geografie In samenwerking met de Cartografische Sectie van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap, kwam in september 1973 een uitgebreide PBNA-cursus gereed voor Carto grafisch Tekenaar. In het artikel „De opleiding voor cartografisch tekenaar" door J. Ooms is in het oktobernum mer 1973 van Geodesia uitvoerig geschreven over de achtergronden en het lesprogramma van deze cursus. Twee onderdelen zijn thans als afzonderlijke boekwerken verkrijgbaar bij de Koninklijke PBNA te Arnhem. 1. Cartografie Geschreven door dr. J. J. C. Piket van het Geografisch en Planologisch Instituut van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Inhoud: 1. Kaarten en cartografie; 2. Kaart- elementen; 3. Kaartsoorten; 4. Hoogte-, diepte en reliëfvoorstelling op kaarten; 5. Generali satie in de cartografie, gezien vanuit geogra fisch standpunt; 6. Enkele onderwerpen der wiskundige aardrijkskunde; 7. Wiskundige car tografie; 8. Hoofdlijnen van de geschiedenis der cartografie; 9. Twee internationale wereld kaarten; 10 Atlassen. Formaat: 22 x 29,2 cm. Omvang: 212 bladzijden. De prijs bedraagt 25,—. 2. Geografie Geschreven door drs. P. WGeudeke en drs. F. J. Ormeling. Inhoud: 1. De mens en zijn woongebied; 2. De aarde - het reliëf; 3. Het klimaat - de vegetatie; 4. De bodem - het water; 5. De bevolking; 6. De landbouw; 7. Ambacht en industrie; 8. Nederland en de wereld. For maat: 22 x 29,2 cm. Omvang: 134 bladzijden. Prijs: 22,50. P.G. De hieronder vermelde tijdschriften enz. kunnen door de lezers van Geodesia worden geleend uit de biblio theek van de afdeling Landmeetkunde van de HTS voor de Bouwkunde, t.a.v. ir. B. de Boer, Vondellaan 2 te Utrecht. Deutsche Geodatische Kommission (West-Duitsland) Reihe A, heft Nr. 73 E. Grafarend, Genauigkeitsmasze geodatischer Netze. Reihe A, Heft Nr. 74 E. Grafarend and P. Harland, Optimales Design geo datischer Netze I. 26 april 1974 J. Timmerman, Proef Dordrecht OEEPE; stads- kaartering. 16 mei 1974 Op genoemde datum wordt in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 20 te Goes, het 16e NGL/NVG- congres voor zuid-west Nederland gehouden (zie onder berichten van en uit het NGL). 17 mei 1974 F. Goudswaard, Instrumentenbouw. Bovenstaande lezingen worden georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie en worden gehouden bij de Topografische Dienst, Westdijk 9 te Delft. 29 maart of 26 april 1974 Algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie. 25—26 april 1974 Lezing over Luftbildinterpretation und Fernerkun- dung. Technische Universiteit Wuppertal. Reihe B, Heft Nr. 146 K. W. Schrick, Astronomisch-geodatische Beobach- tungen 1966 auf den Hauptdreieckspunkten Bad Hon- nef, Mahlberg, Dalldorf und Niederreifenberg. Reihe B, Heft Nr. 194 H. Wolf, Lokale gravimetrische Bestimmung von Schwere-Horizontalableitungen. Reihe B, Heft Nr. 195 W. Torge, G. L. Strang van Hees, H. Drewes, Ver- bindung des niederlandischen Schwerenetzes mit dem „International Gravity Standardization Net 1971" (IGSN 71). Reihe B, Heft Nr. 196 S. Heitz und H. Walter, Ein Verfahren zur automa- 117

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 25