Het digitaliseren en verwerken van gegevens van topo grafische kaarten ten behoeve van de landinrichting) door ir. A. C. Visser, Instituut voor Cultuurtechniek en Water huishouding, Wageningen. Inleiding Ontwikkelingen in de elektronica hebben het mogelijk gemaakt op snelle wijze de coördina ten van punten die op een kaart zijn aangeduid te registreren. Deze techniek wordt digitalise ring genoemd. Met een computer kunnen deze waarnemingen vervolgens worden bewerkt. Een regeldrukker of een elektronisch bestuurde te kentafel kan daarna de resultaten van de be werking respectievelijk tabellarisch of visueel presenteren. De waarnemingen kunnen worden vastgelegd in de vorm van een databank. Bij een landelijk opgezet systeem en bijhouding van het vastge legde bestand is het dan mogelijk op elk ge wenst moment van ieder gebied de vastgelegde gegevens te reproduceren of hiermee nieuwe gegevens te berekenen. Muteerbaarheid van de vastgelegde gegevens is daarom vereist. Het onderzoek is gericht op een toepassing van het digitaliseren in het systeem van de cultuur technische inventarisatie, mede vanwege de mogelijkheid de gegevens in een databank on der te brengen. Het systeem van de cultuur technische inventarisatie wordt beschreven door Bijkerk e.a. (1970). Toepassingen bij een nog op te zetten systematische landschapsinven tarisatie alsmede bij het toedelingsonderzoek zullen worden aangestipt. Nadere studie naar de toepassingen op deze gebieden van onder zoek zal nog moeten worden uitgevoerd. De methoden van digitalisering en de daarmede samenhangende werkzaamheden zullen nader worden toegelicht. Opgemerkt dient te worden dat een definitieve keuze met betrekking tot de gevolgde methode nog niet is gemaakt en dat een gerichte programmering van de reken programma's nog niet is uitgevoerd. Waar proe ven zijn uitgevoerd om een indruk te krijgen van de mogelijkheden is gebruik gemaakt van bestaande computerprogramma's waaronder het programma tachymetrie van Raet N.V. te Arnhem. Een onderzoek naar de nauwkeurig heid van de berekening van de elementen is met uit enkele proeven berekende gegevens mogelijk gebleken. Hierbij is vooralsnog uit sluitend de nauwkeurigheid van de oppervlakte berekening nagegaan. Het nauwkeurigheidson- derzoek zal in een afzonderlijk artikel in dit tijdschrift worden gepubliceerd. Met reacties van de zijde van de lezers zal gaarne rekening worden gehouden bij de definitieve opzet van het systeem. V oorbereidingen Wanneer men aan de verkregen resultaten hoge, goed haalbare nauwkeurigheidseisen wil stellen, zal het basismateriaal, de kaart eveneens aan deze hoge nauwkeurigheidseisen moeten vol doen. Vooral wanneer men overgaat tot de oprichting van een databank en de gedigitali seerde gegevens voor meerdere doeleinden wor den gebruikt. Daar de kosten van dit kaart materiaal in het algemeen slechts een gering percentage van de totale verwerkingskosten vormen mag het niet zo zijn, dat op de kosten van goed kaartmateriaal wordt bezuinigd ten koste van de kwaliteit van de verkregen gege vens. Voor veel gebieden is een topografische kaart op schaal 1 10 000 voldoende nauwkeu rig. Wanneer een databank wordt opgericht is 95 Dit artikel is een samenvatting van Nota 730 van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishou ding, Postbus 35, Wageningen. Deze nota, waarin de keuze van de gevolgde methode uit enkele varianten uitvoerig wordt gemotiveerd, is verkrijgbaar bij boven genoemd Instituut.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 3