resultaat zonder topografische ondergrond af gebeeld. Wanneer in een later stadium bij het onderzoek blijkt dat de vastgelegde gegevens ook kunnen worden gebruikt bij het maken van een (voorlopig) toedelingsplan zal de punten- kaart tevens een rol gaan spelen. Mogelijkheden voor toepassing bij de cultuurtechnische inventarisatie Wanneer ten behoeve van de cultuurtechnische inventarisatie de kavel- of perceelsgrenzen wor den gedigitaliseerd is het mogelijk met deze gegevens een aantal werkzaamheden sterk te automatiseren. Deze zijn: berekening van oppervlakten; berekening van randlengten; notatie van X-Y coördinaten die de ligging van kavel of perceel aanduiden; berekening van afstanden van de grond tot de bedrijfsgebouwen; berekening van ontsluitingsafstand (afstand van de grond naar de dichtstbijzijnde verharde weg); het maken van de gebruikerskaart waarop grenzen en nummers van kavels of percelen zijn aangegeven; het maken van de boerderijenkaart waarop de ligging van de bedrijfsgebouwen met ver melding van enkele bedrijfsgegevens is aange duid; het maken van de afstanden- en ontslui- tingskaart; berekening van slootlengten; berekening van rand- en wendakkerverlie- zen (idem). Daarnaast kunnen een aantal werkzaamheden worden toegevoegd zoals: het maken van bedrijfskaartjes waarop pet- bedrijf de ligging van de bij het bedrijf beho rende gronden en de route die zal worden ge volgd tussen bedrijf en kavels zijn aangeduid. Voor een nadere bestudering van de genoemde mogelijkheden is een aantal proeven uitgevoerd. Enkele resultaten worden in de volgende para grafen behandeld. Gebruikerskaart De eerder besproken getekende kaarten, die nende voor controle van de digitalisering en codering, zijn in feite reeds de gebruikerskaar- ten. Aan deze kaarten ontbreken echter de topografische ondergrond en de nummering van de kavels of percelen. De topografische on dergrond is op eenvoudige wijze fotografisch of door middel van een lichtdrukprocedé aan te brengen. De nummering kan vanzelfsprekend met de hand worden aangebracht. Hierbij kun nen fouten worden gemaakt die niet altijd tijdig worden gesignaleerd. Omdat de nummers zijn opgeborgen in het geheugenbestand van de computer en de tekenmachine de mogelijkheid heeft cijfers en lettertekens te tekenen, verdient het aanbeveling de tekenmachine de nummers te laten aanbrengen. Een kavelnummer bestaat uit 10 cijfers, een perceelnummer uit 12 cijfers. De eerste 4 cijfers worden ontleend aan het nummer van de ge meente waarin de gebruiker woont. De volgen de 4 cijfers duiden het registratienummer van de gebruiker aan. Bij het kavelnummer vormen de laatste twee cijfers een volgnummer van de kavel per gebruiker. Bij het perceelnummer is het eerste gedeelte gelijk aan het kavelnummer en vormen de laatste twee cijfers een volgnum mer binnen de kavel. Voor de weergave op de kaart zijn cijfers met een hoogte van 1 mm gekozen. De nummers nemen dan weinig ruimte in terwijl de cijfers nog goed leesbaar blijven. Een mogelijkheid de cijfers met inkt te laten tekenen is bij deze grootte niet aanwezig. De cijfers zouden name lijk dichtvloeien. Met een beschrijving in inkt op een grotere schaal, waarna een fotografische verkleining noodzakelijk is of met een grave ring, zijn goede resultaten te bereiken. Bij een proef is gebruik gemaakt van een gravering op de kaarten schaal 1:10 000. De plaats waar het nummer zal komen moet van te voren worden vastgelegd. Voor het bepalen van deze plaats heeft men de keus uit verschillende methoden. Een methode waarbij men reeds tijdens het digi taliseren de plaats kiest en in coördinaten vast legt lijkt het meest geschikt te zijn. In fig. 1 is een voorbeeld van een op deze wijze vervaardigde gebruikerskaart opgenomen (hier in zijn kavelnummers uitgebreid tot 12 cijfers door aanvulling met twee nullen). Het graveren van elk groepje van 12 cijfers heeft tijdens de proef 1 minuut in beslag genomen. Wanneer een bladformaat van 62,5 x 50 cm wordt gebruikt (van Zuylen 1972), waarop 3125 ha is afge beeld, betekent dit, dat de tekenmachine bij een gemiddelde perceelgrootte van 2 ha (of kavel grootte van 3 ha) 3125 2 x 1 minuut 26 uur (of bij kavels wanneer 10 cijfers worden ver meld 15 uur) per blad bezig is met het graveren van de nummers. Hoewel deze bewerkingen 's nachts kunnen worden uitgevoerd en nauwe lijks enig persoonlijk toezicht behoeven lijken ze in eerste aanleg wel kostbaar te kunnen wor den. Er is apparatuur ontwikkeld die het mo gelijk maakt met veel grotere snelheid, zij het op groter formaat, cijfers af te beelden. Hier- 99

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 7