Iï. Werken met de 322 G Scientist van Com- pucorp. 11.0. In tegenstelling tot zijn grotere broers, de tafel computers, heeft de 322 G slechts 10 geheugens en 80 programmastappen. De 322 G eist van zijn gebruiker veel inventiviteit en kennis van de mogelijkheden van deze rekenmachine om de meest voorkomende landmeetkundige bere keningen in een zodanige vorm te gieten dat ze, zij het soms met een kleine voor- of tussen- berekening, binnen de genoemde 80 program mastappen uitgevoerd kunnen worden. Vooral als men ervan uitgaat, dat alles wat door de machine gedaan kan worden, er ook door ge daan dient te worden om zo het rendement van de machine op te voeren. Het is aan een kant jammer, dat de bij de rekenmachine gevoegde handleiding slechts enkele van de vele mogelijk heden aanstipt en zich vrijwel alleen beperkt tot een opsomming van de functies van de toetsen. Aan de andere kant heeft dit het voordeel, dat de door nieuwsgierigheid geprikkelde gebruiker, zonder dat hij beïnvloed is, andere mogelijk heden zelf gaat uitproberen en daardoor de machine en de mogelijkheden ervan optimaal leert kennen. Zo werd door ons de toets, die men benut voor het omrekenen van rechthoekige- naar pool coördinaten en de toets die na indrukken het omgekeerde bewerkstelligt, beide in combinatie met de toets die de tweede functie oproept, in het begin wel als nuttig ervaren maar na enige tijd promoveerden zij tot de meest gebruikte toetsen voor het direct berekenen van argument en lengte van een lijnstuk waarvan de coördi naten van begin- en eindpunt bekend zijn, im mers de verschillen van abscissen en ordinaten kunnen ook als coördinaten beschouwd worden. Men dient er echter zorg voor te dragen dat men eerst de ordinaat invoert en daarna pas de abscis want de Amerikaanse machine werkt uiteraard in het internationaal landmeetkundig stelsel. Door nu de mogelijkheden van de ge noemde toetsen uit te buiten kan men vele berekeningen verkorten en ze binnen de 80 stappengrens houden. II.l. In het navolgend berekeningsvoorbeeld zal wor den geprobeerd duidelijk te maken hoe de zgn. scratchpadprogrammering van de 322 G ver loopt. Er was vraag naar een programma voor de berekening van de RD-coördinaten van een aantal punten op een cirkelboog met gegeven straal, waarbij de coördinaten van het middel punt en de richtingen van de rechtstanden even eens gegeven waren. De gevraagde punten dien den tevens op een vaste booglengte van elkaar verwijderd te liggen (zie fig. 4 en 5). Ter ver duidelijking volgt hier de verklaring van enkele gebruikte afkortingen. ST: berg op in register. RCL: roep register op. örxy: reken poolcoördinaten om in recht hoekige coördinaten. xy8r: reken rechthoekige coördinaten om in poolcoördinaten. 2'F: roep tweede junctie op van de eer der ingedrukte berekeningstoets. b.v. a xydr b a waarna het in drukken van de 2'F toets r geeft. 137 Fig. 4.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 13