De automatisering van landmeetkundig tekenwerk bij de Meetkundige Dienst door ing. J. van Raamsdonk, technisch ambtenaar bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. In dit artikel wordt de ontwikkeling van de auto matisering van landmeetkundig tekenwerk be handeld. Zoals uit het volgende overzicht blijkt, bestaat het artikel uit een inleiding en de hoofd stukken: Topografische kaarteringen en Profiel- kaarteringen en grondverzetberekeningen. Het hoofdstuk Profielkaarteringen en grondver zetberekeningen wordt in verband met de om vang van het artikel in het volgende nummer van dit blad gepubliceerd. Inleiding: Ontwikkeling automatisering en ge bruikte apparatuur. Topografische kaarteringen. I. Algemeen. II. Kaarteermethoden. III. Digitale kaartering bij de MD. 1. Inleiding. 2. De registratie van topografische objec ten. 3. Het aangeven van teksten en symbolen. 4. Het modeltekenen. 5. Het bladtekenen. IV. Andere methoden voor digitaal kaarte ren. V. Inpassing in het P1400-systeem. VI. Uitbreiding van de bestaande MD-me- thode. Profielkaarteringen en grondverzetberekeningen. I. Maaiveldprofielen. 1. Inleiding. 2. Automatische verwerking. 3. Codering lengteprofielen. 4. Codering dwarsprofielen. 5. Controle van de waarnemingen en de codering. 6. Het tekenen van lengte- en dwarsprofie len. 7. Inpassing in het P1400-systeem. 140 8. Kritische beschouwing van de huidige methode. II. Ontwerpdwarsprofielen t.b.v. bestekbere keningen. 1. Inleiding. 2. Automatische verwerking. 3. Codering. 4. Bestaande IBM-programma's. 5. Inpassing in het P1400-systeem. 6. Kritische beschouwing huidige M.D.- methode. III. Gemeten dwarsprofielen t.b.v. de eind afrekening. 1. Inleiding. 2. Automatische verwerking. 3. Aanpassing van de coördinatenbanden. 4. Het IBM-programma DWARS PROFIEL. 5. Inpassing in het P1400-systeem. 6. Aspecten omtrent de oppervlaktebereke ning. Inleiding. Alvorens over te gaan tot het bespreken van bij de Meetkundige Dienst (MD) geautomatiseerde werkzaamheden, is het nodig om eerst de ont wikkeling van de automatisering te schetsen en de gebruikte apparatuur te noemen, voorzover die van invloed is geweest op de programmering van de werkzaamheden. Rond 1959 ontstond er een samenwerking tus sen de MD en het ITC, dat toen nog in Delft gevestigd was. Deze samenwerking resulteerde o.a. in de mogelijkheid voor de MD om op de computer van het ITC te rekenen. Deze com puter, de Zebra Zeer Eenvoudige Binaire Reken Automaat), was rond 1958 ontwikkeld door dr. ir. W. L. van der Poel (PTT) en gebouwd door Standard Telephones and Cables, Ltd. Doordat de constructie van deze machine zeer eenvoudig was gehouden, waardoor een hoge betrouwbaar-

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 16