heid werd bereikt, was het programmeren moei lijk. Dit geschiedde aanvankelijk in de machine code (Normal Code), waarbij elke elementaire rekenopdracht geprogrammeerd moest worden. Omdat deze situatie weinig bevredigend was, werd voor de Zebra de Simple Code ontworpen, die het mogelijk maakte om standaardroutines in een basisprogramma (Lot 0) aan te roepen. Het programmeren werd nu vereenvoudigd doch dit ging ten koste van de rekensnelheid. De Zebra heeft een trommelgeheugen (drum store), met een totale capaciteit van 8192 woor den van 33 bits (8K), waarvan ongeveer 25% in gebruik was van het systeemprogramma. Als in- en uitvoermedium kan 5- of 8-kanaals pons band gebruikt worden. Daar de MD gebruik maakt van niet op het openbare net aangeslo ten telexen voor het vastleggen op ponsband van de invoergegevens, werd gekozen voor 5- kanaals ponsband (Teleprinter Code, zie fig. 1). Het programmabestand werd buiten de machine op ponsband bewaard. Onlangs is de Zebra bij de MD gepensioneerd en naar een museum in de TH overgebracht. In 1965 schafte de MD de drumplotter Cal- Comp 506 aan, die gekoppeld werd aan de Zebra. Deze incrementele tekenmachine stappenmachine) kan gebruikt worden voor v werk waaraan geen erg hoge tekentechnische eisen worden gesteld (b.v. grafieken). Door het zelf aanbrengen van enige verbeteringen (b.v. het aanbrengen van een koeling en het verstevi gen van de tekenpennen), is men erin geslaagd de nauwkeurigheid wat op te voeren. Getekend kan worden met inkt (meestal 0.2 mm) of met ballpoint op min of meer transparant piotter- papier (Vellum en Translucent) en later op een maatvaste eenzijdig gematteerde polyester (My lar). De op een drumplotter te gebruiken teken materialen moeten namelijk voorzien zijn van een randperforatie i.v.m. het materiaaltransport. Slechts CalComp (California Computer Pro ducts, Inc.) kan deze perforatie met voldoende precisie aanbrengen. Het beperkte assortiment van deze leveranciers maakte onze keuze daar om erg beperkt. Dankzij de aanschaf van de plotter kon de automatisering van tekenwerk zaamheden bij de MD een aanvang nemen. Begonnen werd met lengte- en dwarsprofielen en patronen voor plaatsbepaling op zee. In 1968 schafte het ITC in overleg met de MD het naar verhouding twintig maal snellere XI- computersysteem van Electrologica (nu Philips) aan. Het geheugen is een kernengeheugen met een capaciteit van 20480 woorden van 26 bits (20K), waarvan ongeveer 20% gebruikt wordt door de systeemprogrammatuur. Door het ge bruik van een compiler (vertaalprogramma), die de standaardroutines uit Lot 0 bevat, kunnen Simple-Code programma's ook in het XI-sy steem gebruikt worden. Normal-Code program ma's moesten, eventueel, worden herschreven. Helaas is geen tijd gevonden om alle Simple- Code programma's zodanig aan te passen, dat zij een meer efficiënt gebruik maken van het XI-geheugen. Deze programma's declareren namelijk een geheugenruimte, die afgestemd is op het beperkte geheugen van de Zebra. Bij 141 O Teleprinter code O Letters Figures O Letters Cijfers O C E 3 o line feed (NR) O A •O space (ruimte) O S O 1 8 O U 7 O carr. return (TW) O D R 4 O J •O N O F L O C O K O T 5 O Z O L O W 2 O H 10 O Y 6 O P 0 O 1 O O 9 O B (X) G O figures (cijfers) •o M O X O O lelt ers (letters) O O Fig. 1.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 17