den, dat de XI-programma's X-318 en X-319 zijn opgehangen in het P1400-systeem, zodat het bladtekenen nu via de PI400 kan plaats vinden. Dit systeem produceert de tekeninstruc ties op magneetband, die ingevoerd wordt in de besturingseenheid van de tekenautomaat CalComp 745, die de bladen graveert. Het checken op syntactische fouten in de registratie banden en het modeltekenen vindt nog voor lopig plaats in het Xl-systeem. Ter advisering voor de aanschaf van de hardware, die beno digd is bij de verdere uitbouw van de methode voor digitaal kaarteren, is binnen de MD, de commissie Adikam (Automatisering Digitaal Kaarteren Meetkundige Dienst) opgericht. Daar het medium ponsbond voor het P1400-systeem minder geschikt is, wordt ernaar gestreefd alle fotogrammetrische beeldenpaarinstrumen- ten rechtstreeks aan te sluiten op een voor dat doel aan te schaffen computer (PDP-11/45), die de geregistreerde modelcoördinaten vast legt in een schijvengeheugen. Naast deze functie zou die computer ook een controlerende en corrigerende functie kunnen krijgen, door aan de computer een aantal gra phical display's (b.v. Tektronix) aan te sluiten. De fotogrammeter heeft dan, terwijl het model nog in het instrument is ingesteld, steeds een visuele controle op de digitalisatie en op de aankleding (teksten en symbolen) van dat mo del. Tevens moet het mogelijk worden om met behulp van een interactieve conversatie wijzi gingen aan te brengen in het geregistreerde. Te betwijfelen is, of de effectieve grootte van het televisiescherm (18,75 x 14,0 cm) het mo gelijk zal maken drukke modellen in hun geheel goed te aanschouwen, waardoor het toch mo gelijk zal moeten blijven modeltekeningen te maken. VI. Uitbreiding van de bestaande MD-me- tode. Daar de Rijkswaterstaat de beschikking heeft gekregen over een geavanceerd computersy steem, n.l. het P1400-systeem, is het mogelijk de in de programmaserie X-316 t.e.m. X-319 vastgelegde methode uit te breiden. Er dient gesteld te worden dat de MD niet van plan is 152 Fig. 11. Proeftekening met CalComp 745.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 28