@®Gï!(o]©©[}lïG W©®^ Verbetering voor het aflezen van de Y-as-nonius van de Haag - Streit Coördinatograaf. Om de nonius van de Y-as van de Haag-Streit coördinatograaf goed af te kunnen lezen moet de tekenaar zuiver verticaal in het vergrootglas van deze nonius kijken. Dit is voor enkele af lezingen geen bezwaar, maar als men per dag honderden malen voorover moet buigen, is dat nogal vermoeiend. Het is eenvoudig de wagen van de Y-as van zich af te duwen. De menselijke arm is lang genoeg, maar rug en hoofd kunnen deze afstand nauwelijks overbruggen, waardoor de tekenaar terwijl hij voorzichtig moet zijn dat zijn instrument niet verschuift krampachtig voor over moet buigen, waarbij hij vaak iets los moet komen van zijn stoel. Omdat ik last van mijn rug kreeg tijdens het werken met de coördinatograaf, heb ik naar een oplossing gezocht en meen die te hebben gevonden. Ik construeerde namelijk een spiegel tje met een vaste hoek van 73° op een verende voet (klemrand). Deze klemrand past in de binnenzijde van de vergrootglasrand. Het beeld van de nonius is nu duidelijk in de spiegel te zien. Op de foto's ziet u een collega werken respectievelijk met en zonder de „nonius- spiegel". Het beeld van de nonius is nu, terwijl men rechtop zit, uitstekend te zien. Het maakt geen verschil of de tekenaar klein of groot is. De één ziet het beeld wat lager op de spiegel, de ander wat hoger. Het verkregen spiegelbeeld levert in de praktijk geen enkel bezwaar op. Binnen een uur is men aan deze aflezing met „nonius-spiegel" gewend en na één dag wil men niet anders meer. De „nonius-spiegel" is op onze tekenkamer van de Landmeetkundige Dienst van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland uitvoerig getest. Zonder uitzon dering is men erg enthousiast. De ontspannen werkhouding en het ongeveer 25% sneller wer ken hebben ons zeer aangesproken. Nadat ik op deze „nonius-spiegel" octrooi heb aangevraagd, heb ik de fabriek op de hoogte gebracht; er werd zeer positief gereageerd Omdat de fabriek echter voorlopig geen kans ziet deze „nonius-spiegel", of een afleiding daarvan in haar produktieschema in te passen, heb ik een serie van vijfentwintig stuks opgezet. Daarvan zijn er twintig voor de rechthoekige coördinatograaf (zowel voor de 400 x 240 mm als de 500 x 400 mm) en vijf stuks die draaibaar zijn voor de poolcoördinatograaf. Omdat alles handwerk is, bedraagt de verkoop prijs 85,per stuk (beide typen). B.T.W. hoeft niet betaald te worden. Er blijkt bij collega's van andere diensten grote belangstelling voor deze „nonius-spiegel" te be staan. Dit bracht mij op het idee er op deze wijze meer bekendheid aan te geven. Zij die belangstelling hebben voorlopig komt er geen tweede serie kunnen contact opne men met J. v. d. Kerkhof, Zeelandlaan 36 te Heemstede, tel. 023-289067. J. v. d. Kerkhof Haag-Streit coördinatograaf voorzien van nonius-spiegel. Aflezen m.b.v. nonius-spiegel. Aflezen zonder nonuis-spiegel. 159

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 35