Nauwkeurigheid van oppervlakteberekening uit gedigitaliseerde kaarten door ir. A. C. Visser, Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding, Wageningen. Inleiding Het nauwkeurigheidsonderzoek van de bereke ning van oppervlakten uit door digitalisering aan kaarten ontleende coördinaten is een onderdeel van het onderzoek naar het gebruik van gedigitaliseerde kaarten bij de landinrich ting (Visser, 1973). Het nauwkeurigheidsonder zoek richt zich voornamelijk op de nauwkeu righeid waarmee oppervlakten van kavels met coördinaten ontleend aan topografische kaarten schaal 1:10 000 kunnen worden bepaald. Daarnaast is een onderzoek verricht met ka dastrale kaarten schaal 1 2000 om een indruk te verkrijgen van de verbetering in de nauw keurigheid van de oppervlaktebepaling die met een schaalvergroting kan worden bereikt. Als nevenresultaat van het onderzoek was het moge lijk de afwijking te berekenen tussen de uit de kaarten gedigitaliseerde positie van een aantal knikpunten in kavelgrenzen en de in het terrein gemeten positie van deze punten. Basismateriaal Voor het onderzoek is gebruik gemaakt van gegevens van vier gebieden, te weten: Oosthem nabij IJlst in Friesland, Smilde in Drenthe, Haaksbergen in Overijssel en Nieuw-Heeten nabij Holten in Overijssel. De keuze van deze gebieden is, behalve door de beschikbaarheid van basisgegevens bepaald door variatie in de kavelvorm en tussen de gebieden. Voor de keuze van het vierde gebied was tevens be palend de aanwezigheid van gegevens van een recent uitgevoerde kadastrale hermeting. De grootte van de gebieden varieerde van 371 tot 514 ha. De kavelgrenzen zijn overgenomen van de gegevens van de cultuurtechnische inventa risaties en aangeduid op topografische kaarten 1:10 000. Waar op de topografische kaart de grens niet zichtbaar was is deze gekopieerd van een luchtfoto na een zorgvuldige inpassing van de foto in het kaartbeeld. De knikpunten in de kavelgrenzen zijn vervolgens op de kaarten aan geduid en door digitalisering in coördinaten bepaald. Met de op deze wijze verkregen coördinaten zijn de oppervlakten van de kavels berekend. De coördinaten vormden tevens de basis voor het tekenen van kaarten waarop de kavelgrenzen zijn afgebeeld. De kavelgren zen van de gebieden zijn op schaal 1:10 000 door een tekenautomaat getekend. De van de eerste drie gebieden getekende kaarten zijn op nieuw gedigitaliseerd. Uit de aldus verkregen coördinaten zijn de oppervlakten van de kavels nogmaals berekend. Omdat bij de cultuurtechnische inventarisatie wordt uitgegaan van gebruikskavels en het ka daster uitgaat van kadastrale percelen, is ten behoeve van de vergelijking van oppervlakten ontleend aan topografische kaarten met opper vlakten ontleend aan kadastrale kaarten voor de onderzochte gebieden nagegaan welke kadas trale percelen met welke gebruikskavels over eenkomen. De oppervlakten van deze percelen zijn ontleend aan het kadaster. De kadastrale hermeting van het gebied Nieuw- Heeten is tachymetrisch uitgevoerd waarbij een optische afstandmeter de meetgegevens leverde, een computer de coördinaten van de aangeme ten punten bepaalde en uit deze coördinaten de oppervlakten van de kadastrale percelen berekende, waarna een tekenautomaat de kadas trale plans vervaardigde. Voor dit onderzoek zijn deze plans, schaal 1 2000 opnieuw ge digitaliseerd. Met de verkregen coördinaten zijn de oppervlakten van de percelen nogmaals be rekend. 127

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 3