De aanduiding van de verschillen in opper vlakte geschiedt met behulp van de 95%-grens. Voor de grotere kavels wordt hierbij de afwij king weergegeven door een percentage van de oppervlakte, terwijl voor de kleinere kavels deze afwijking wordt weergegeven met een vaste waarde, omdat een percentage bij kleinere kavels tot te kleine verschillen in absolute zin zou leiden. De grens tussen grote en kleine kavels varieert bij de diverse onderzoekingen. Nauwkeurigheid van oppervlakten bepaald uit topografische kaarten schaal 110 000 Om na te gaan hoe groot de nauwkeurigheid van een reproduktie van de berekende opper vlakte bij hermeting is, werden met de uit topo grafische kaarten 1 10 000 bepaalde coördi naten van de knikpunten in de kavelgrenzen van de gebieden Oosthem, Smilde en Haaks bergen, de oppervlakten van de kavels berekend en een kaartering door een tekenautomaat op maatvast materiaal uitgevoerd. Deze kaarten zijn opnieuw gedigitaliseerd, waarna de opper vlakten van de kavels nogmaals zijn berekend doch nu met de op deze wijze bepaalde coördi naten. Deze oppervlakten zijn vervolgens met de eerder berekende oppervlakten vergeleken. Uit de verkregen resultaten bleek dat de ver schillen in nauwkeurigheid tussen de drie ge bieden onderling erg klein zijn en de in de onderzoekingsgebieden voorkomende kavelvor- men dus geen grote invloed hebben op de resul taten. Bij 5% van het aantal kavels was het verschil in oppervlakte groter dan 1% voor kavels groter dan 3 ha en 300 m- voor kavels kleiner dan 3 ha. Nauwkeurigheid van oppervlakten bepaald uit topografische kaarten schaal 12000 Voor dit onderzoek is de recent hermeten ka dastrale kaart 1 2 000 van het gebied Nieuw- Heeten gebruikt. De kadastrale grenzen komen hier overeen met de topografische grenzen, zo dat kan worden gesteld dat de vergelijking die is uitgevoerd met een kadastrale kaart 1 2000 identiek is aan een vergelijking die wordt uit gevoerd met een topografische kaart 1 2000. Met coördinaten van tachymetrisch gemeten punten van de kadastrale hermeting nabij Nieuw-Heeten zijn de oppervlakten berekend en door een tekenautomaat kaarten schaal 1 2000 op maatvast materiaal getekend. Deze kaarten zijn opnieuw gedigitaliseerd waarna de oppervlakten van 100 percelen met de op deze wijze bepaalde coördinaten werden berekend. Deze oppervlakten zijn met de eerder bere kende vergeleken. De conclusie van dit onder- 128 zoek was dat bij 5% van het aantal percelen het verschil in oppervlakte groter was dan 0,25% voor kavels groter dan 9 ha en 225 m- voor kavels kleiner dan 9 ha. De verbetering ten opzichte van het resultaat waarbij de kaart- schaal 1:10 000 is gebruikt, zou kunnen wor den aangegeven met de verhouding van de grootte van de aangeduide verschillen in opper vlakte. Deze is bij een perceelsgrootte tot 3 ha li/3, bij een grootte van 3 tot 9 ha regelmatig oplopend van D/3 tot 4 en bij een grootte van meer dan 9 ha 4. Vergelijking van uit topografische kaarten 1 10 Ó00 berekende oppervlakten met kadas trale oppervlakten van niet-hermeten gebieden Van de gebieden Oosthem, Smilde en Haaks bergen zijn alleen oudere kadastrale gegevens beschikbaar; hiermee werd nagegaan welke topografische grenzen redelijk goed met de kadastrale grenzen overeenkomen. Met deze grenzen werden nieuwe grondstukken gevormd, bestaande uit één of twee gebruikskavels en één of meer (tot 26 toe) kadastrale percelen. In totaal werden van 224 combinaties de ka dastrale oppervlakten vergeleken met de opper vlakten berekend uit de coördinaten van kaar ten schaal 1:10 000. Tussen de gebieden onderling werden geen op vallende verschillen geconstateerd. Bij 5% van het aantal kavels was het verschil in opper vlakte groter dan 3% voor kavels groter dan 6,7 ha en 2000 m- voor kavels kleiner dan 6,7 ha. Hoewel de conclusie zowel afhankelijk is van selectie van de voor de vergelijking in aanmerking komende kavels en percelen, als van de representativiteit van de drie onder zochte gebieden kan hieruit een conclusie wor den getrokken omtrent de betrouwbaarheid van de kadastrale oppervlakten in niet-hermeten gebieden. Ook de nauwkeurigheid van de oppervlakteberekening uit de gedigitaliseerde topografische kaarten speelt hierbij natuurlijk een rol. Vergelijking van uit topografische kaarten schaal 1 10 000 berekende oppervlakten met kadastrale oppervlakten van een hermeten gebied In het gebied Nieuw-Heeten is een kadastrale hermeting verricht in dezelfde tijd als waarin in dat gebied een cultuurtechnische inventarisa tie werd uitgevoerd, waardoor de bij de inven tarisatie gevonden gebruiksgrenzen goed zullen aansluiten bij de eigendomsgrenzen. Aan de hand van kadastrale gegevens is nagegaan welke gemeten eigendomsgrenzen overeenkomen met

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 4