de op de topografische kaart of luchtfoto zicht bare gebruiksgrenzen. Met deze grenzen zijn nieuwe grondstukken gevormd en hiervan zijn de oppervlakten berekend. Gezien de grote nauwkeurigheid waarmee de kadastrale oppervlakten zijn gemeten kan men stellen, dat deze oppervlakten gelijk zijn aan de werkelijke in het terrein te meten oppervlakten. De oppervlakten van de geselecteerde grond stukken zijn vergeleken met oppervlakten be rekend uit aan de topografische kaart 1:10 000 ontleende coördinaten van de overeenkomende grenzen. Deze vergelijking had betrekking op 73 combinaties van kavels en kadastrale per celen. De conclusie van dit onderzoek was dat bij 5% van het aantal kavels het verschil in oppervlakte groter is dan 1,5% voor kavels groter dan 10 ha en 1500 m- voor kavels kleiner dan 10 ha. Gesteld kan worden dat deze conclusie ook betrekking heeft op een vergelijking vanuit gedigitaliseerde kaarten 1 10 000 berekende oppervlakten met werkelijke, in het terrein ge meten oppervlakten omdat de gebruikte kadas trale grenzen identiek zijn aan de topografische grenzen. Alleen een verschil in interpretatie van de grens bij de kadastrale meting en bij het maken van de topografische kaart kan deze conclusie beïnvloeden. Vergelijking van uit topografische kaarten 1 10 000 gedigitaliseerde posities van punten met in het terrein bepaalde posities van dezelfde punten Van 130 op de topografische kaart 1 10 000 van het gebied Nieuw-Heeten herkenbare knik- punten in kavelgrenzen is een vergelijking ge maakt van de met de Haromat verkregen coör dinaten en de door het kadaster uit metingen in het terrein bepaalde coördinaten. Vooraf werd gecontroleerd of de kadastrale grens, waarin een dergelijk punt lag, ook een topo grafische grens was. Er werd een afwijking (0) berekend volgens c (Xr, - Xt,)ï +1 (YP Yy, P (1) waarin: Xp X-coördinaat van een punt die door het Kadaster uit metingen in het terrein is bepaald. Yp Y-coördinaat idem. Xp- X-coördinaat van hetzelfde punt ont leend aan de topografische kaart, schaal 1 10 000. YP' Y-coördinaat idem. n aantal punten waarop de vergelijking betrekking heeft. De gevonden afwijking bedroeg 2,9 m. Deze wordt beïnvloed door de volgende elementen: de interpretatie van de topografische grens tijdens de kadastrale inmeting; de nauwkeurigheid van de kadastrale me ting (tachymetrische meting met een opti sche afstandmeter) en de nauwkeurigheid van de meetkundige grondslag; de interpretatie van de topografische grens bij het vervaardigen van de topografische kaart; de tekennauwkeurigheid van de topografi sche kaart en de nauwkeurigheid waarmee niet op de kaart voorkomende kavelgren zen zijn overgenomen van foto's; de meetnauwkeurigheid van de Haromat en de instelnauwkeurigheid waarmee de meet- loupe van dit instrument is ingesteld; de kwaliteit van inpassing van de kaart voor de transformatie van machine-coördi naten, van de Haromat, naar coördinaten van het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Literatuur 129 Hoekstra, A. V. 1972, Het digitaliseren van grafisch voorgestelde informatie. Scriptie Techn. Hogeschool, Delft. Visser, A.C. 1973, Het digitaliseren van kaarten en het verwerken van hiermee verkregen gegevens. Nota 1CW 730; Nota ICW 750; Het digitaliseren van topo grafische kaarten en het verwerken van verkregen gegevens ten behoeve van de landinrichting. Geodesia, 1974-4. Witt, G. F. 1968, Onderzoek naar de nauwkeurigheid van electronische tekenapparatuur. Geodesia 10-3.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 5