ken door het ontbreken van ponskaartfacilitei ten bij de Zebra en de XI. Het P1400-systeem kent echter wel de ponskaart als invoermedium, zodat bij de aanschaf van marksensing-appara- tuur deze methode bij de MD is toe te passen. De codering van de waterpassing kan door de opnemer op de marksensing-kaarten worden aangebracht. Het nadeel van deze methode is, dat er maximaal twee profielpunten op één marksensing-kaart geregistreerd kunnen wor den, zodat er een flinke papierwinkel zal ont staan. Een andere mogelijkheid voor directe registratie van meetgegevens is het gebruik van de AGA Geodimeter 700 met automatische ponsbandregistratie. Bij de instelling op Slope Distance Mode zullen bij ieder profielpunt de verticale hoek en de directe afstand op pons band worden vastgelegd. De kosten van deze apparatuur zullen echter de oorzaak zijn, dat de conventionele waterpasapparatuur niet wordt verdrongen. Reeds werd gesteld, dat de module MVPROF een dataset genereert, die per dwars profiel de coördinaten van de knikpunten be vat. De dwarsprofielen, aangevuld met relevante hoogtepunten en breeklijnen, kunnen de basis vormen van een digitaal terreinmodel, dat ook door fotogrammetrische metingen kan worden opgebouwd. Het werken met een terreinmodel heeft het voordeel, dat op willekeurige plaatsen profielen geïnterpoleerd kunnen worden (vergelijk het IBM-programma PROFIELPUNTEN, zie 11.4). Dit is vooral van belang bij grondverzet- berekeningen en dan speciaal bij verkeersplei nen. Als nu de ontwerpdwarsprofielen worden op gehangen in het verticale alignement zijn deze absoluut in hoogte bekend en kunnen zij met de overeenkomstige maaivelddwarsprofielen worden gecombineerd (fig. 19). II. Ontwerpdwarsprofielen t.b.v besteksberekeningen. 1. Inleiding. Nadat de maaiveldprofielen zijn getekend zal de wegontwerper deze tekeningen samen met de situatiekaartering als basis gebruiken voor zijn ontwerp. Als het verticaal alignement van de as is vastgesteld en als een aantal ontwerp dwarsprofielen (vaak gestandaardiseerd) zijn gekozen (fig. 18), zal de wegontwerper zijn nieuwe ontwerp met de bestaande terreintoe stand gecombineerd willen zien. Tevens zal hij willen weten hoeveel het te verwachten grond verzet zal bedragen. De ontwerpdwarsprofielen bestaan uit een aan tal elementen waarvan de helling en de horizon tale breedte gegeven zijn, zodat vanuit de as gezien ieder element t.o.v. het voorgaande ele ment is bepaald. 3? verticaal alignement sloot ontwerpdwarsprofielen Fig. 18. -0.093 V50, 0.00 -0.073 Au50_____J -0.218 var. 2.50 1 3.65 365 1 250 var. ontwerpdwarsprofiel 3.75 NAP 3-M 1 50 750 2.31 777777\ 3.37 2.11 250 1 365 365 1 250 268 ontwerpdwarsprofiel, opgehangen in het verticale alig nement Fig. 19. 184

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 16