Bij deze methode worden de gesloten veelhoe ken opgesplitst in trapezia; deze veelhoeken ®®DQ(o|®©[fDG W©@[? Vreemde vormen bij het bedrijven van de landmeetkunde De laatste jaren worden de particulier land meetkundige bureaus nogal eens geconfronteerd met vreemde vormen bij het bedrijven van de landmeetkunde. Zo nemen bijvoorbeeld enkele landmeetkundige ambtenaren werk aan van an dere gemeenten. Dit werk laat men dan in cursusverband door leerlingen uitvoeren. Deze methode roept bij mij de volgende vragen op: 1. Mag een landmeetkundig ambtenaar in dienst van een gemeente werk aannemen in een andere gemeente en, terwijl hij dan de verantwoording heeft, dit werk of onderdelen daarvan weer uitbesteden aan derden? 2. Mag een landmeetkundig ambtenaar in ge meentedienst werk in zijn eigen gemeente aan nemen om dit werk daarna geheel of gedeelte lijk uit te besteden aan leerlingen? 3. Kan en mag aan leerlingen, die geen of weinig ervaring hebben in de landmeetkunde zulk verantwoordelijk werk worden opgedra gen? 4. Wordt door een dergelijke handelwijze het vak landmeetkunde niet naar beneden gehaald? 5. Mag het werk verricht worden tegen kosten, die veel lager liggen dan verhoudingsgewijs in verband met de gebruikte tijd redelijk zou zijn? Wellicht zijn er nog meer bezwaren tegen dit soort vreemde praktijken aan te voeren. De bedoeling van dit ingezonden stuk is dan ook te proberen een discussie op gang te brengen. Graag merk ik op dat de door een aantal land meetkundige diensten (zowel van overheid als van particuliere bureaus) gegeven cursussen geen enkele aanleiding tot bovenstaande kritiek geven, omdat hierbij geen sprake is van mis- worden namelijk gesneden door verticale lijnen door de hoekpunten van die veelhoeken (fig. 32). De coördinaten van de snijpunten van die verticale lijnen met het maaiveld of het nieuwe profiel worden berekend, zodat van ieder tra pezium de oppervlakte is te bepalen. Ook is nu makkelijk onderscheid te maken tussen op hoging en ingraving, door het vergelijken van de ordinaten van de veelhoekspunten en de snij punten. bruik maken van opdrachten. Tenslotte de vol gende adviezen aan de betrokkenen: opdracht gevers, ga niet op dergelijke aanbiedingen in; leraren, stop met deze wijze van lesgeven; cur sisten, doe niet aan dit soort cursussen mee. G. C. Klamer. RAPPORT COMMISSIE OOSTERSCHELDE Oosterschelde niet dicht, maar ook niet hele maal open. In de afgelopen jaren is over de afsluiting van de Oosterschelde, het laatste Deltawerk, discus sie ontstaan. Er hebben zich actiegroepen ge vormd die ijveren voor het openlaten van de Oosterschelde. Hun argumenten zijn vele, doch alle te vatten onder de noemer: negatieve ver wachtingen omtrent het toekomstige milieu in een afgesloten Oosterschelde. Kan echter het behoud van het natuurlijk milieu in overeenstemming gebracht worden met de zo noodzakelijke bescherming tegen stormvloe den? Over deze problematiek heeft de Commis sie Oosterschelde zich gebogen. De commissie heeft 6 plannen van alle kanten bekeken. Aan de belangen van het milieu, van flora en fauna werd evenzeer aandacht geschonken als aan de veiligheid, de visserij en schelpdiercultures, de landbouw, de watervoorziening, recreatie, ver keer enz. Oók de kosten, verbonden aan de realisering van de verschillende plannen speelde een rol bij de beslissing welk plan de voorkeur verdiende. Het rapport geeft een overzicht van de voor- en nadelen van elk der onderzochte plannen en bevat voorts de argumenten die de commissie bij haar eindoordeel heeft aange voerd. Kennisname van het rapport (te bestellen bij de Staatsuitgeverij 's Gravenhage. Bestel nummer 240-137-00; kosten 13,50, per post 14,40.) is voor een ieder die zich bij deze zaak betrokken weet en zich een oordeel wil vormen noodzakelijk. é- gegeven coördinaten o berekende coördinaten Fig. 32. LITERATUUR IBM-Nederland NV, Programmabibliotheek Civiel technische Toepassingen. 192

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 24