mzmmmmL gecompenseerd door een uitstulping van de mantel naar boven. Er zijn dus belangrijke variaties in de dikte van de korst: onder de continenten bedraagt de dikte ongeveer 30 km, bij gebergten zelfs wel 60 km, terwijl de korst onder de oceanen slechts 8 a 10 km dik is (fig. 2). 2. Ieder die wel eens in de bergen geweest is zal het zijn opgevallen, dat er in de gesteente- lagen vaak enorme „plooien" voorkomen, in grootte variërend van bijv. 1 m tot vele honder den meters. Nu zijn deze lagen meestal ontstaan uit zand- of slib-afzettingen die tijdens hun vor ming keurig horizontaal moeten hebben gele gen. De aanwezigheid van die plooien is dan ook een aanwijzing dat er in het verleden grote bewegingen in de aardkorst zijn opgetreden. Door nauwkeurig onderzoek kan men nagaan wat er in dat verre verleden met deze gesteen ten is gebeurd. Dat er ook tegenwoordig nog bewegingen in de aardkorst voorkomen weten we bijv. door het optreden van aardbevingen. De tegenwoordige bewegingen noemen we „recente bewegingen" waarbij we het woord recent zeer ruim mogen nemen, bijv. de laatste 100 jaar, de laatste 1.000 jaar of zelfs de laatste 10.000 jaar. Mis schien vindt u het vreemd om iets wat 10.000 jaar geleden gebeurde als „tegenwoordige ge beurtenis" te bestempelen, maar dan dient u te bedenken dat men de leeftijd van de aarde op 5 miljard jaar schat; 10.000 jaar vormt dan eenzelfde gedeelte van de leeftijd van de aarde als één uur in het leven van een mens van 60 jaar. De plooiïng die we in de bergen zagen heeft de eigenschap dat de gesteentelagen wel van vorm veranderen doch dat hun onderlinge samenhang behouden is gebleven; te vergelij ken met een stapeltje papier dat gebogen wordt. In zeer veel gevallen echter verloopt het proces van bodembeweging niet zodanig dat de onder linge samenhang van het gesteente behouden blijft. Bij deze categorie treden breuken op, vlakken waarlangs de beweging zich voltrekt als een verschuiving. Aan weerszijden van zo'n breuk (in het Engels fault genaamd) blijft de samenhang wèl bewaard, zodat men de onder linge beweging van gehele „blokken" aan weerszijden van de breuk kan beschouwen. In fig. 3 zijn een paar eenvoudige mogelijkheden Korst Wortel Mantel Gebergte Figuur 3. Blokdiagrammen bodembeweging. Figuur 2. Verticale doorsnede van de aardkorst. Verticale schaal 1 1.250.000). Voor de beweging Verticale beweging Horizontale beweging ZZZZZZZZZZZZZZZZZ 214

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 10