RUILVERKAVELING „ROLDE" EN „ANLOO" Natuurwetenschappelijke waarde van heekdalen wordt ontzien Uit bestuurlijke overwegingen moet het niet juist worden geacht de werkzaamheden in de ruilverkavelingen „Rolde" en „Anloo" op te schorten. Dit antwoorden de minister van land bouw en visserij, mr. A. van der Stee en de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, de heer W. Meyer, op vragen van een aantal leden van de Tweede Kamer. De besluitvorming, zowel over de beide ruil verkavelingsplannen als over het facetstreek plan voor natuurschoon en recreatie voor de Drentse Aa, heeft in 1972 en 1973 plaats gevonden. De nieuwe gegevens, die ter beschikking zijn gekomen over de natuurwetenschappelijke waarde van beekdalen, in het bijzonder het An- derse Diep, betekenen een vermeerdering en verdieping van de kennis terzake. Veel ge gevens waren bij de eerdere belangenafweging overigens reeds beschikbaar. De plaatselijke commissies, die met de uitvoe ring van de ruilverkavelingen „Rolde" en „An loo" zijn belast, hebben toegezegd zich er voor in te zullen zetten, voorzover dit met instem ming van de betrokkenen mogelijk is op vrij willige basis de belangrijkste landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarden veilig te stellen. Grondaankopen en vergoedingen voor het achterwege laten van landbouwkundig ge wenste verbeteringen zouden dit mogelijk moe ten maken. De staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal hiertoe de middelen ter beschikking stellen. Deze werk wijze vertraagt de uitvoering van de ruilverka velingen niet, omdat pas volgend jaar aan de werken in het dal van het Anderse Diep zal worden begonnen. RUILVERKAVELING MIDDEN MAASLAND AANGENOMEN Bij de op 25 juni 1974 te Oss gehouden stem ming is de ruilverkaveling Midden Maasland (13.700 ha) aangenomen. Van de 4.346 stemgerechtigden spraken 3.344 (77%), vertegenwoordigend 10.164 ha of 74,3% van de oppervlakte, zich uit vóór uit voering van het plan. RUILVERKAVELING EN LANDINRICHTING Beleid in overeenstemming met Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening De Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) heeft het volgordeschema voor de ruil verkavelingen 19741978 vastgesteld in over eenstemming met de Oriënteringsnota Ruimte lijke Ordening. Dit antwoorden de ministers van landbouw en visserij, mr. A. van der Stee, en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. J. P. A. Gruijters, op vragen van de Tweede Kamerleden mevr. Langendijk- de Jong en de heer Giebels. De bewindslieden merken op dat de CCC zich er bewust van is, dat de huidige ruilverkavelingswet niet voor alle op het volgordeschema voorkomende ge bieden gehanteerd zal kunnen worden. Voor bepaalde gebieden zal in samenhang met de voortgang van het streekplanwerk en op grond van beschikbaar komende gegevens op agra risch en niet-agrarisch terrein en in overleg met de betrokken provinciale besturen dienen te worden beslist, of uitvoering in het kader van de ruilverkavelingswet al dan niet gewenst is. Op deze wijze wordt gestreefd naar geleidelijke aanpassing van het huidige beleid aan het be leid, dat gevoerd zal kunnen worden op basis van een in werking getreden landinrichtingswet en passend in het op te stellen structuurschema voor de landinrichting. Het interimrapport van de Interdepartementale Commissie Landinrichtingswet is nog dit jaar te verwachten. In dit rapport zal het voorstel worden opgenomen dat, na in werking treden van de Landinrichtingswet, het volgordeschema ter beoordeling moet worden voorgelegd aan de Rijksplanologische Commissie. In het schema in zijn toekomstige vorm zal worden bepaald, welke van de voorgestelde projecten een overwegend agrarische signatuur zullen dragen en welke meer het karakter van een veelzijdig landinrichtingsproject zullen hebben. Behalve wanneer de betrokken bewindslieden daar op grond van het regeringsbeleid inzake de ruimtelijke ordening bezwaar tegen maken, zal de CCC de individuele projecten blijven behandelen of na inwerking treden van de Landinrichtingswet zal haar opvolger dit doen. Gedurende de periode voor beleidsaan passing bij overgang van Ruilverkavelingswet naar Landinrichtingswet kan jaarlijks worden bezien in hoeverre behandeling van het volg ordeschema in de Rijksplanologische Commis sie gewenst is. Deze wenselijkheid deed zich bij het volgordeschema 19741978 niet voor. 221

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 17