clodG [}q@G dd®D feOFÖCêGQGOOQ^ofD VERSLAG RAYONBIJEENKOMST ZWOLLE Voor een gehoor van circa 30 man heeft de heer Van Weelden uit Dordrecht op 9 april 1.1. een inleiding gehouden over leidingregistratie. De registratie in zijn algemeenheid had een belangrijke plaats toegewezen gekregen in de inleiding, terwijl het onderwerp zich na de pauze vooral toespitste op werkwijze en toepassing van de registratie zoals die in de gemeente Dordrecht sedert 1965 van de grond is geko men. Door het aanwezige kaartmateriaal van de heer Van Weelden, alsmede door vertoonde dia's kon een duidelijk beeld gevormd worden wat leidingen leggen inhoudt voor de landmeter en welke de consequenties zijn, wil men de regis tratie daarvan op doelmatige wijze bijhouden. Dat ook het kostenaspect hierin een rol speelt moge blijken uit het volgende: in 1965 bedroeg het voor het intekenen benodigde bedrag 24.000,voor 1974 is hiervoor al circa 60.000,geraamd. Ing. W. W. Proper VERSLAG RAYONBIJEENKOMST EINDHOVEN Donderdag 13 juni jl. mocht de heer J. v. Beek, voorlichtingsfunctionaris van de gemeente Eind hoven, namens de directeuren van de in het nieuwe gebouw van de Technische Dienst aan het Fred, van Edenplein gevestigde Diensten Gemeentewerken, Bouw- en Woningtoezicht en Ruimtelijke Ordening en Verkeer, een 60-tal geïnteresseerden verwelkomen voor een onder leiding van de rayoncommissie-zuid georgani seerde bijeenkomst. Ing. J. F. M. van Asperen, hoofd van de afd. landmeetkunde van de gemeente Eindhoven en ing. P. W. van Aken van Heidemij Nederland B.V. gaven de belangstellenden een inzicht in wat de aanleiding is geweest tot de vervaar diging van basiskaarten schaal 1 500 en 1 1000 van deze sterk gegroeide gemeente. Na de 2e wereldoorlog kreeg de gemeente Eind hoven immers haar grote groei; met het gevolg dat zij zich tevens voor grote landmeetkundige problemen zag geplaatst. Omstreeks 1965 be gint een studie met als uitgangspunt een maxi maal kaartenbestand binnen de te voteren kre dieten. Een dergelijke studie behoort niet tot de eenvoudigste, vooral als men er zoveel mo gelijk disciplines bij wil betrekken. We denken daarbij aan de eisen van stedebouw, grond zaken, verkeer, plantsoenen etc. De studie werd op 19 oktober 1970 besloten met een goedkeu ring door B. en W. In april 1971 vond de fotovlucht plaats (2 x gevlogen; schaal 1 7000 en 1 3500) en een jaar later bereikte de eerste uitgetekende basiskaart de tekenkamer. Uitvoe rig werd geschetst wat de problemen van de naverkenning zijn en op welke wijze die efficiënt opgelost werden, teneinde kostenbesparend te werken. Eind 1974 zal het object van totaal 328 plans gereed zijn, waarmee de gemeente Eindhoven tot uniformiteit voor het kaart materiaal van de verschillende afdelingen is gekomen. Dat slagvaardig reageren en grote tijdwinst bij de bijwerking (een goede planning is immers mogelijk) factoren van groot belang zijn zal een ieder duidelijk zijn. Een rondleiding over de verschillende afdelingen waar het besprokene gedetailleerd bekeken werd, gaf de aanwezigen een goede indruk van de voortreffelijke har monisatie tussen werk- en ontspanningsruimten in dit imposante gebouw, waar de basiskaarten nu een niet meer weg te denken functie ver vullen. P. J. v. d. Berg STUDIEDAGEN Eind oktober zal wederom een nascholings cursus georganiseerd worden door de Commis sie Studiedagen van het Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde, aan de Hogere Technische School voor Bouwkunde te Utrecht, Vondellaan 2. Na de cursussen: tachymetrie (1969), punts- bepaling (1970), kartografie (1970/1971), fotogrammetrie (1972) volgt thans theorie over en praktijkberekeningen met elektronische re- kenapparatuur. In het septembernummer zal een programma gepubliceerd worden benevens de richtlijnen tot deelname. De Commissie, Ing. P. J. v. d. Berg Ing. C. IJsendoorn UITBREIDING REDACTIE Met ingang van juni 1973 zijn tot de redactie toegetreden de heren G. W. Eversdijk en ing. H. Schok, respectievelijk werkzaam bij KADOR te Breda en het laboratorium voor Landmeet kunde van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen. Het NGL-bestuur en de redactieleden heten de heren Eversdijk en Schok hartelijk welkom; tevens hopen zij dat de nieuwe redactieleden veel genoegen aan deze nieuwe taak zullen be leven. 224

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 20