leiding over. Onder zijn bestuur behoorde Ru bens tot de medewerkers die de inkleding van zijn werken verzorgden. Hij heeft ook de grote bibliotheek ingericht, die nu nog in het museum Plantijn-Moretus te Antwerpen bestudeerd kan worden. Balthasar II (16151674) volgde in 1641 zijn oom Balthasar I op. (Het is aan deze, dat Joost van den Vondel zijn ode aan de drukkunst opdroeg). De zoon Balthasar III (1646—1696) volgde in 1674 zijn vader op. In 1680 confereerde hij in het Escuriaal te Madrid over het monopolie van liturgische werken in Spanje en in de Kolo niën. Hij sprak en schreef goed Nederlands. In Frankfurt zij bezochten daar steeds de Messe zien wij hem een bezoek brengen aan de zoon van Blaeu, die daar ziek lag. Balthasar IV (16791730) is de laatste van die naam. Edward Hyacinth Moretus, het laat ste hoofd van de Plantijn-drukkerijen, stond in 1876 de gebouwen af aan de stad Antwer pen. Het werd toen het nu nog unieke museum Plantijn-Moretus. Antwerpen was al vroeg ook voor zeevaarders en wereldreizigers een bekend centrum. Mede daardoor vond men er vele kaartmakers en drukkers. Het museum Enkele bijzonderheden over dit museum mogen hier niet ontbreken. In 1579 kocht Plantijn de woning van Martin Lopez. Zijn persen bleven hier 300 jaar werken. De beruchte Spaanse Furie kwam vlak daarna. Bij een splitsing be hield hij de helft, die met de Vrijdagmarkt in verbinding stond. Een en ander is later sterk uitgebreid, o.m. met huizen in de tuin met de namen: IJzeren Passer, Houten Passer, Ko peren Passer en Zilveren Passer. Balthasar I kocht in 1620 „het Vosken" in de Heilige Geeststraat, uitkijkend op de binnenplaats van de Gulden Passer. De tegenwoordige portiers woning van het museum is in 1580 door Plan tijn verworven. Balthasar I heeft de binnen plaats (hier afgebeeld) haar algemeen bekend beeld gegeven. Hij was er mee bezig van 1620 tot 1640. In de 18e eeuw waren zes kleine huisjes tussen het Plantijnhuis en het marktplein door de Moretussen gekocht. Hier werd het naar de Vrijdagmarkt gekeerde voorgebouw in Louis XV-stijl opgetrokken. In 1865 werd jonker E. J. Hyacinth Moretus eigenaar van het Plantijn huis en op 20 april 1876 werd de akte verleden waarbij de stad Antwerpen eigenares werd voor 1.200.000 Bfr. Conservatoren waren achtereenvolgens Max Rooses, Jan Denucé, Maurits Sabbe, Bouchery, Van den Wijngaard en na 1949 tot nu Dr. Voet, die ons welwillend verschillende inlich tingen verschafte. Behalve de 20000 boeken, die de bibliotheek bevat, vindt men er de enige Gutenberg-bijbel, die België bezit, een beroemde lettcrverzame- ling, 15000 houtblokken, 3000 koperplaten, 15000 matrijzen enz. Aan de wand in de zaal der aardrijkskunde hangen de Mercatorkaart (1540) van Vlaande ren en oude plattegronden van Antwerpen door Virgilius Boloniensis en Corn. Grapheus (1565), beide zeldzame exemplaren. Ook bezit het museum 2 zeldzame globes van Amand-Florent van Langeren, de Belgische globemaker uit de 17e eeuw. Een van de koopakten uit die tijd. Koopakte huis aan de Vrijdagmarkt te Antwerpen. Wij Lucas de Meere ende Philips Vensels, schepenen van Antwerpen, maken condt dat voor ons quam heer Godevaert Sterck, riddere heere van Busynoy etc., amptman inder stadt alhier. Bekende ende ver- claerde alzoe jouffrouwe Marie Lopez, weduwe wylen joncker Anthonis van Dielbeke, heere van Atten- houen, Item jouffrouwe Ysabeau Lopez, met auctho- risatie van jonckeren Willeme Hinckaert, edelman van den huijse ons genadichs heeren des conincx, heuren manne, ende jouffrouwe Anna Lopez, weduwe wijlen jonckers Jan de Mol, respectiue bij besetselen ende met allen puncten van rechte daertoe dienende ter hooger vierscharen ons genadichs des conincx alhier rechtelijck uijtewannen hadde tnaerbeschreuen huijs metten toebehoorten voor tgebreck, te wetene: de voirs. jouffrouwe Ysabeau Lopez voor tgebreck van thien duijsent sesse hondert carolus guldenen ende de voirs. jouffrouwe Anna Lopez voor tgebreck van thien duijsent ende vijftich carolus guldenen, eens respectiue ter causen van heurlieden houwelijckgoet hen bij wijlen Sr Martin Lopez, heuren vadere, toe- geseet voor hen dote, metten verloope daeraff ver lopen ende verschenen, mitsgaders oyck van allen costen, schaden ende interesten naerdere blijekende bij drije distincte acten van enctien daeraff zijnde vander daten des vijfthiensten daechs Februarij inden jaere XVe ende eenentzeuentich stilo braban. ge- teeckent Battin. Dat hij comparant, uijt crachte van zijnre voirs. offitie executerende de vonnissen, daerop geslagen ende ge- wesen heeft uijt versuecke ende ten laste ende pericle 250

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 14