w®@[? KADOR JAARVERSLAG 1973 Het jaar 1973 is voor de Dienst van het Kadas- en de Openbare Registers van historische bete kenis geworden. Het werd het jaar van de be slissingen. Aldus begint de directeur Ir. M. J. te Nuyl zijn voorwoord in het Kador jaarverslag 1973. In 1973 nam de Ministerraad het be langrijke besluit om de dienst per 4 juni 1973 te doen overgaan naar het Ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, waardoor een einde kwam aan een periode van ruim 140 jaar, waarin het Ministerie van Financiën on derdak aan de dienst had geboden. In de twee de plaats viel de beslissing met betrekking tot de interne reorganisatie van de dienst. Tenslot te werd besloten over te gaan tot een zo volle dig mogelijke automatisering van de kadastrale en hypothecaire boekhouding. Het goed verzorgde verslag dat 72 pagina's telt, overzichtelijk en modem is uitgevoerd, bevat de volgende hoofdstukken: 1Centrale Directie Kadaster en Openbare Registers, 2. Bewaring van de Hypotheken, het Kadaster en de Scheepsbewijzen, 3. Landmeetkundige Dienst, 4. Ruilverkavelingsdienst, 5. Bijhoudingsdienst van de Rijksdriehoeks meting, 6. Centraal Teken- en Opleidingsbureau, 7. Fotogrammetische Dienst, 8. Bijlagen en tabellen. In het vrij uitgebreide eerste hoofdstuk worden achtereenvolgens de volgende onderwerpen be handeld: De dienst in perspectief, interne reor ganisatie, coördinatie van landmeetkunde en kartografische werkzaamheden, automatisering kadastrale registratie, rekentechnische automa tisering, wetgeving, personeel en huisvesting, fi nanciën, bijzondere onderwerpen: grenscom- missies, O.E.E.P.E. proef Dordrecht, groot schalige basiskaart en leidingenstraat. Een tweetal van deze onderwerpen vermelden wij hieronder. Coördinatie van landmeetkundige en kartogra fische werkzaamheden Met betrekking tot deze problematiek hebben de bureaus Bosboom-Hegener en Berenschot in december 1971 een rapport aangeboden aan de opdrachtgever, de Minister van Financiën. In dat rapport wordt geadviseerd omtrent de plaats van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers binnen de rijksoverheid en worden verder plannen ontwikkeld met betrekking tot coördinatie van de landmeetkundige en karto grafische werkzaamheden van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Cultuurtech nische Dienst, de Topografische Dienst en de Dienst van het Kadaster en de Openbare Regis ters. Er bestaat een nauw verband tussen de struc turele plaats van Kador en de coördinatie-pro blematiek in interdepartementaal verband, in die zin, dat een overgang van de kadastrale dienst naar een ander departement met zich zou brengen, dat ook de coördinatie-problematiek anders zou komen te liggen. Vandaar dan ook dat de Minister van Financiën het prematuur achtte om over de bestuurlijke aspecten van de coördinatie beslissingen te nemen zolang er nog geen klaarheid was gekomen omtrent de struc turele problematiek van de kadastrale dienst. Eerst nadat op dat laatste punt de beleidsbeslis singen waren genomen en uitgevoerd, zijn tegen het einde van het verslagjaar de interdeparte mentale besprekingen hervat. In dat overleg is reeds tot uitdrukking gekomen dat het zinvol is de mogelijkheid tot coördinatie nader te bestu deren ten aanzien van o.a. de navolgende on derwerpen: optimaal gebruik van de productiecapaciteit van de gezamenlijke diensten onderlinge meldingsplicht grote objecten uitwisselen van meetgegevens gecoördineerd aanvraagbeleid van luchtop namen opbouw van een luchtopname-bibliotheek automatisering van landmeetkundig reken en tekenwerk automatisering van fotogrammetrisch reken en tekenwerk inhoud van geodetische databanken ontwikkeling nieuwe werkmethoden en tech nieken landmeetkundige- en aanverwante opleidin gen normalisatie en standaardisatie van kaart- schalen kaartformaten en kaartinhoud gemeenschappelijke kaartverkoop. Het laat zich aanzien dat de eerste beleidsbe slissingen in 1974 kunnen worden genomen. Grootschalige basiskaart Reeds vele malen is in het recente verleden bin nen en buiten de dienst de wenselijkheid tot uitdrukking gebracht de kadastrale kaarten te voorzien van meer topografische gegevens. Dit streven loopt parallel met de duidelijk gecon- 263

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 27