Plaatsbepaling van de booreilanden Ren rod 36 en 58 .c! door ing. D. Bloeme, technisch ambtenaar le klasse, bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Eind november heeft de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat van Placid Internatio nal Oil Ltd. de opdracht aangenomen om voor kerstmis 1973 de booreilanden Penrod 36 en 58, ca. 70 km westelijk van Terschelling, in plaats te bepalen met een nauwkeurigheid van enkele meters. De beide booreilanden waren al eerder in positie bepaald met de daar aanwe zige hyperbolensystemen. De volgende plaatsbepalingsmethoden waren o.a. mogelijk: a. Een schip uitgerust met een hi-fix Rijnmond ontvanger vaart in een cirkel met een straal van ca. 1 km rondom het booreiland. Gelijktijdig met het opnemen van posities op het vaartuig met behulp van hi-fix Rijnmond worden rich tingen gemeten met een theodoliet van het eiland naar het vaartuig. De positie van de theodolietopstelling kan middels een achter waartse insnijding worden berekend. b. Dezelfde methode als genoemd onder a, maar nu met een daartoe op te stellen hi-fix Two Range. c. Het meten van rechtstreekse afstanden tus sen het booreiland en vaste punten op de wal met elektronische afstandmeters zoals bv. tel- lurometer type MRA 2. d. Het meten van afstanden tussen het boor eiland en vaste punten op de wal door toepas sing van de line-crossing techniek. Gekozen methode en apparatuur De posities van de eilanden waren reeds eerder bepaald met o.a. hi-fix Rijnmond. Toepassing van een ander systeem verdiende daarom in dit geval de voorkeur. Het gebruik van hi-fix heeft het nadeel dat er geen rechtstreekse controle op de juistheid van het aantal lanes mogelijk is. De inzet van Two Range hi-fix vergt tenminste een week voorbereiding (terreinverkenning, in meting en berekening van de zenderposities, in stallatie van de zenders en ontvangers, ijkin gen). Controle op de juistheid van het aantal lanes met een bestaand navigatiesysteem of boeien is vrijwel niet mogelijk aangezien de breedte van de lanes slechts ca. 50 meter be draagt. De kosten van het meetklaar maken van een dergelijk systeem zijn vrij aanzienlijk. Rechtstreekse meting is slechts mogelijk vanuit het topje van de boortoren naar de vuurtorens van Huisduinen en Eierland. De afstand naar de vuurtoren van Terschelling (Brandaris) kan slechts worden gemeten indien de atmosfeer op een bijzondere wijze is gelaagd, hetgeen alleen bij bepaalde weersomstandigheden kan voorko men. Het topje van de boortoren is alleen be- 239

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 3