reikbaar via een ladder aan de buitenkant van de toren, het beklimmen ervan is bij stormach tig weer niet geheel ongevaarlijk. Methode d. bood de meeste kansen voor het welslagen van de inmeting van de booreilanden in de daarvoor beschikbare tijd. Om de kosten van de inmeting zo laag mogelijk te houden werd besloten de line crossing uit te voeren met een bevoorradingsschip van de firma Placid Oil. Het was waarschijnlijk ook mogelijk ge weest de line crossing uit te voeren met een he licopter. De voorbereidingstijd was echter te kort om de problematiek van deze wijze van uitvoering alsmede het kostenaspect ervan na der te bestuderen. Line-crossing techniek Deze methode houdt in dat met een afstand meetsysteem een lijn wordt gekruist, terwijl con tinu en gelijktijdig afstanden worden genieten naar de eindpunten van de in lengte te bepalen lijn, zie figuur 1. Op de plaats waar de som van de twee afstan den minimaal is, bevindt men zich tussen de beide eindpunten van de lijn. Het is bij deze methode niet van belang onder welke hoek de lijn wordt gekruist, wel dat een bij benadering rechtlijnige route met eenparige snelheid wordt gevolgd. Hiermee bereikt men dat nagenoeg alle gemeten afstanden kunnen worden gebruikt voor de berekening van de minimum som van de gemeten afstanden naar de beide eindpunten (zie paragraaf resultaten onder kantoor). Past men deze werkwijze niet toe, dan zijn alleen de afstanden bruikbaar, die zo dicht bij de op te meten lijn liggen dat het verschil tussen de som van de „schuine" af standen en de minimum som van de afstanden kleiner is dan de nauwkeurigheid van het meet systeem, zie ter verduidelijking figuur 2. Voorbeeld: Als AB 70 km en de st.afw. van het meetsysteem 1.5 m is, dan mogen alleen de afstanden betrokken worden bij de berekening, die gemeten zijn tussen ca. 250 m h) voor en na de passage van de lijn AB. Het elektronische afstandmeetsysteem dat men voor een line-crossing nodig heeft moet voldoen aan de volgende eisen: Gelijktijdig of zeer kort na elkaar meten van afstanden naar 2 punten (remote's). De tijd tussen de uitgezonden signalen naar de beide remote's dient zo gering te zijn dat de verplaat sing van de zend-ontvangantenne (interrogator- antenne) te verwaarlozen is, zodat de gemeten afstanden beschouwd kunnen worden als ge meten uit hetzelfde punt. Het tijdsverschil is bij veel systemen zo klein, dat snelheden van meer dan 50 km/uur mogelijk zijn. Het automatisch en continu meten en registre ren van de afstanden. De eis van automatisch en continu meten komt voort uit het feit dat de betrouwbaarheid en de nauwkeurigheid verkre gen moeten worden uit een groot aantal waar nemingen, die met een vaste regelmaat zijn ge meten. Door het grote aantal waarnemingen en de snelheid waarmee deze worden aangeboden, één- of tweemaal per seconde, is men genood zaakt automatische registratie toe te passen. Naar alle richtingen kunnen meten. Dit bete kent dat men een interrogator-antenne van het rondstralende (omnidirectional) type nodig heeft. De meeste elektronische plaatsbepalingssyste men, die aan de hierboven beschreven voor waarden voldoen, bestaan uit 2 identieke af standmeters. Daarvan is het gedeelte (Master) dat aan boord van het schip geplaatst wordt sa mengesteld tot één eenheid, de interrogator- unit. In deze eenheid wordt de meetcyclus, de verwerking en het zichtbaar maken (presenta tie) van de afstanden geregeld. Het andere deel, de remote-unit, van elke afstandmeter is opge steld op een vast punt. booreiland vaarbaan Mammoth vuurtoren Fig. 1. 240 Fig. 2. (a b) c standaardafwijking meetsysteem.

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 4