landmeetkundig tekenaar (n.l.f.-examen) landmeettechnicus meetassistent landmeetkundige topografisch10""""" tekenaar (loi-examen) stedebouwkundig tekenaar (loi-examen) gunstige indien de gegevens voor alle gebruiks- doelen op één informatiedrager worden weer gegeven. Deze informatiedrager moet dan voldoen aan de zwaarste eis van overzicht en zal uit dien hoofde een schaal in de orde van 1 10000 of 1 25000 moeten hebben. Wij hoeven alleen maar te denken aan nauwkeurige situatiegege- vens om tot de conclusie te komen dat wij hier onherroepelijk met plaatsgebrek te kampen krijgen. Het is dus zaak de gegevens voor de gebruiksdoelen, waarvoor geringer overzicht is vereist, op een andere informatiedrager weer te geven. Indien hierop dan weer plaatsgebrek ontstaat, moet een verdere splitsing worden doorgevoerd. In de praktijk komt dit meestal hierop neer dat men per overzichtsklasse een of meer informatiedragers creëert. Men dient dan waakzaam te zijn ten aanzien van het volgende: het is niet uitgesloten dat er 2 (of meer) ge bruiksdoelen zijn met verschillende eisen ten aanzien van overzicht, doch waarvoor (nage noeg) gelijke gegevens moeten worden verwerkt. Het gebruiksdoel met de kleinste overzichtseis verschuift dan naar de informatiedrager met het grotere overzicht en komt te vervallen op de oorspronkelijke informatiedrager. Soms is hier bij een kleine aanpassing van de informatie drager met het grotere overzicht vereist. Bovenstaand fenomeen treedt bijvoorbeeld op bij de gebruiksdoelen schakelen ter opheffing van storing (vereist overzicht: compleet net) en schakelen ten behoeve van werkzaamheden (vereist overzicht: klein netgedeelte). Aangezien de hieruit voortvloeiende informatie dragers in het algemeen zullen verschillen van de bestaande, zullen voor diverse gegevens nieuwe registratiemethodieken moeten worden ontwikkeld. Hierin zijn persoonlijk inzicht en fantasie uiteraard niet vreemd en overleg met de betrokken gebruikers is in deze fase dan ook onontbeerlijk. 7. Slotopmerking In het voorgaande artikel is een onderzoek methode omschreven die inzicht geeft in de financiële aspecten van een registratiesysteem. Bij het ontwikkelen van een dergelijk systeem dient men behalve met het financiële aspect ook rekening te houden met de technische en sociale kanten van het vraagstuk. Het is, om het systeem ook op de lange duur bruikbaar te houden, wenselijk om alle factoren die erop van invloed zijn te bewaken en continu bereid te zijn om het systeem aan wijzigende omstandigheden aan te passen. leidse onderwijsinstellingen bon (n.l.f.- examen) loi-examens worden afgenomen onder toezicht van een rijksgecommitteerde De LOI heeft voor deze beroepen moderne, schriftelijke opleidingen. Dat betekent een voorsprong op de vak wereld die zich daarover „nog niet beraden heeft". Dievoorsprong kunt u tot de uwe maken. Stuurvandaag nog de ingevulde bon. Dan sturen wij u onmiddellijk vrijblijvend alle inlichtingen over de opleiding waarvoor u belangstelling hebt. instellingen zonder winstdoel erkend door de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs m.m.v.het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Leiderdorp/Leidsedreef602a overdag, maar óók 's avonds en in het weekend, kunt u telefonisch een studiegids aanvragen: bel (071) 9 92 55* stuur mij zonder enige verplichting alle informatie over de cursus: mevr. mej. dhr. straat: woonplaats: _6Q2a uitknippen en a's brief of op een briefkaart verzenden 282

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 10