Christoffel Rlantïjn (ca. 1 520- 1 589} en de Kartografie (2} door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. De kaartenhandel en het kartografische werk Op kaartkundig gebied waren Antwerpen en Mechelen in de XVIe eeuw zeer bekend. Ant werpen was ook voor zeevaarders en wereld reizigers een bekend centrum. Men vond er, mede daardoor, al vroeg verscheidene kaart- makers en drukkers. Door het unieke museum Plantijn-Moretus en de uitgebreide archieven aldaar weten wij veel van datgene, wat er in die eeuw aan kartogra- fisch werk van Antwerpen uit op de markt werd gebracht. O.m. zijn de meeste minuten van de door Plantijn en zijn opvolgers geschre ven brieven over meer dan 3 eeuwen (1555 1876) behouden gebleven. Van de produktie is natuurlijk veel verloren gegaan, een deel is zeldzaam geworden, maar van Gemma Frisius, TLjnfcL toen de leider van de wetenschappelijke aard rijkskunde en vriend van keizer Karei, hebben we nog de twee werken „Locorum describen- dorum ratione(in de uitgave van 1553 van Apianus) en de „Cosmographicus Liber", van wie zoals u weet, de „Arithmeticae practicae methodus facilis" reeds in 1540 uitkwam. Van de gedrukte kaarten is die van Vlaanderen door Gerard Mercator (1540) nog slechts be kend in een enkele, onvolledige proef. Daar naast bleven enkele exemplaren of afdrukken van de stedenplannen van Bononiensis, Gra pheus en Geeraard. Ouder nog is de XVe eeuwse Scheldekaart van 6 m lengte in het Brusselse Rijksarchief. Maar we moeten ons beperken tot het huis Plantijn. Het is u onge twijfeld ook bekend, dat in de Scheldestad de eerste atlassen (die van Ortelius en Geeraard de Jode) ontstonden. In de Antwerpse werk plaatsen werden eveneens voltooid: van Sebas- tiano Cabot (1544) zijn wereldkaart in 4 bladen en van de bekende Portugees André Homen diens mappa-mundi in 10 bladen. Tot 1572 deed Plantijn zijn bestellingen van kaarten, globes en zeevaartkundige instrumen ten bij de Mechelse boekhandelaar Peter Draeckz, die o.m. vele kaarten leverden zonder auteursnaam, waarschijnlijk van Jacob Roelofs van Deventer (15361575, sedert 1558 ko ninklijk geograaf). In rechtstreekse verbinding met Plantijn komt Jacob van Deventer maar éénmaal in de rekeningen voor: op 14 mei 1558 ontving hij 12 gekleurde kaarten a 12 stuivers, terwijl van Deventer bij PI. de kaart van Surhon bestelde (zie later in dit overzicht). Omdat echter op de stukken de naam meestal ontbreekt, is de omvang van het verhandelde moeilijk na te gaan. Van Deventer was in het buitenland al bekend ver voordat Ortelius zijn werk opnam in het Theatrum van 1570 (denk C j\cJicn'bi flenlU JlcrA^, hyhnneni err/ten tylert- I 3 283

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 11