sömgjO TENTOONSTELLING METEN MET MATEN In de periode van 20 september 1974 tot en met 5 januari 1975 wordt in het Historisch Museum Moerman te Apeldoorn een tentoon stelling gehouden met als onderwerp: „Meten met Maten". Getracht is een overzicht te geven van wat er gemeten en gewogen wordt en met welke middelen dit in de loop der tijden werd gedaan. Het begrip meten is zo ruim mogelijk uitgelegd; zo vindt u naast gewichten, lengte- en inhoudsmaten, ook de middelen gebruikt voor het meten van licht, zonneschijn, lucht, tijd, kleur, water, gas, vochtigheid, elektriciteit, snel heid. Dagelijks te bezichtigen van 10.00- 17.00 uur, zon- en feestdagen van 14.00 - 17.00 uur. Het museum is gesloten 's maandags, eerste kerstdag en nieuwjaarsdag. De toegang is gratis. KAARTENMAKERS VAN 'T STICHT In het Provinciehuis, achter St.-Pieter 20 te Utrecht is tot 8 november a.s. een keur van kaarten te bekijken, waaronder exemplaren van historisch belang. Het initiatief van deze ten toonstelling ging uit van ir. Bardet, oud-voor zitter van de Vereniging Oud-Utrecht. Aan de voorbereiding van deze expositie, de eerste van zo'n omvang betreffende de historische karto- grafie van de provincie, is anderhalf jaar gewerkt. Medewerking verleenden het Karto- grafisch Instituut van de Rijksuniversiteit onder leiding van prof. dr. ir. C. Koeman, die samen met mevr. drs. M. Donkersloot-De Vrij het materiaal selecteerde en de uitstekende, geïllus treerde catalogus (20 reproducties) voorzag van een „Kleine karteringsgeschiedenis van de pro vincie Utrecht 15001700". Drs. J. D. H. Harten schreef de inleiding over de historische geografie, mede op basis van archiefonderzoek door mevr. Meiners, verbonden aan het Rijks archief te Utrecht. Reeds omstreeks de 14e eeuw werden van de provincie kaarten vervaardigd, maar de oudste tentoongestelde kaart is van 't begin 16e eeuw. Als men hier een geruime tijd aan het werk van vorige generaties aandacht heeft besteed, blijkt de vooruitgang van de kartografie duidelijk. Men leest er ook uit, dat in de provincie in vorige eeuwen de vervening op uitgebreide schaal plaatsvond en dat het grote aantal „lust hoven" sterk verminderde. Opvallend is o.a. de grote wandkaart, versierd met vele wapens, de „Nieuwe kaart van Utrecht", uitgave einde 17e eeuw van Joh. Covens en Corn. Mortier, geme ten en in kaart gebracht door Bernard(us) du Roy, ingenieur, een van de belangrijkste karto- grafen uit de geschiedenis van Utrecht, van wie meer werk is tentoongesteld. Wij zagen werk van Krayenhoff (uit het oor logsarchief), van David Vingbooms (o.m. hoog- heemraadschapskaarten van Woerden), van Balthasar Floriszn van Berckenrode (manus- criptkaart op perkament, van 1629, gemeten met de Rhijnlantsche Maate), van Frans Hogen- berg een kaartboekje van ca. 1579, van Johan Liefrinck een gekleurde manuscriptkaart van 1 oktober 1578 en vele andere. Apart zouden wij nog willen noemen de houtsnede van 1542 in 9 bladen van Jacob van Deventer, Joost Janszn Beeldsnijder's „Landcaerte ende water- caerte van N.-Holland ende WestVrieslandt van 1575, vervaardigd in opdracht van Alva Wij zouden zo door kunnen gaan. De catalogus is verkrijgbaar a 6,50 aan het Provinciehuis (tentoonst. kartografie). Een belangrijke ten tentoonstelling!, een uitstekende voorlichting! Een bezoek zeker waard! W.K. fe@[70©[föG(i 5GD wam ©Dli DflöÖ ÖD( RAYONBIJEENKOMST TE UTRECHT Op vrijdag 15 november 1974 organiseert Vereniging van Landmeetkundigen, aansluitend aan haar algemene ledenvergadering, een rayon bijeenkomst in het Jaarbeurs Congrescentrum te Utrecht. Daar zullen voordrachten worden gehouden over de vervaardiging van basiskaar- ten door middel van luchtkaartering in de ge meente Eindhoven door de heren ing. J. F. M. van Asperen, hoofd Landmeetkundige dienst der gemeente Eindhoven, ing. P. W. van Aken, rayonlandmeetkundige van Heidemij Neder land te 's-Hertogenbosch en ir. H. Thiadens van Hansa Luftbild. Achtereenvolgens zullen worden behandeld de voorgeschiedenis, de tech nische uitvoering en de toepassing van de ba- siskaart in Eindhoven. Na de voordracht is er gelegenheid tot discussie. De aanvang is 14.00 uur, einde ca. 16.30 ur. Leden van de aangesloten verenigingen van het NGL, leden van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, lezers van Geodesia en andere belangstellenden zijn van harte welkom. B. J. Schollmeijer, secretaris V.V.L. Groot Veldsweer 35, Hardinxveld - Giessendam. 292

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 20