Onderzoek naar de financiële aspecten van een leidingen registratiesysteem door ing. J. M. F. Rutten, chef tekenafdeling leidingenregistratie bij de Provinciale Limburgse Electriciteits Maatschappij Sinds in 1962 onder auspiciën van de Neder landse Landmeetkundige Federatie een studie dag leidingenregistratie werd gehouden, mag dit onderwerp zich verheugen in een belangstelling die heeft geleid tot een aantal activiteiten, waar van het einde nog niet in zicht is. Het overgrote deel van deze activiteiten heeft tot doel het ontwikkelen van een nieuw registratiesysteem, dat in de toekomst op een efficiënte wijze moet kunnen functioneren. Hierbij wordt vooral gedacht aan integratie in bedrijfsinformatie systemen en automatisering, wat een veelzij- diger en effectiever gegevensgebruik moet mogelijk maken. Om dit te bereiken zijn ver anderingen noodzakelijk die onvermijdelijk leiden tot wijzigingen in de presentatie van de gegevens. Overleg met de gebruikers van de gegevens is hierbij noodzakelijk. Onze ervaring hierbij is dat dit overleg uitmondt in een discus sie met betrekking tot het al of niet weergeven van een bepaald gegeven op een bepaalde wijze, met als inzet de efficiëncy van het geheel. Meestal is de efficiëncy de gedachte in het ach terhoofd, waarop men zijn redeneringen baseert. Dit artikel beoogt een theorie en een werkwijze te beschrijven die inzicht geven in genoemde efficiëncy. Bij de NV Provinciale Limburgse Elektriciteits-Maatschappij is op basis hiervan een onderzoek gedaan, waarvan de resultaten in het verdere overleg erg hoopgevend zijn. Ik hoop hierop in een volgend artikel nog terug te komen. 1. Probleemstelling Om het probleem met betrekking tot de effi ciëncy duidelijk te stellen, is de volgende ge- dachtengang ontwikkeld. Het leidingenregistra tieproces is tweeledig: enerzijds omvat het het verzamelen en vastleggen van gegevens en anderzijds het opzoeken en interpreteren ervan. Veel werk besteden aan verzamelen en vast leggen betekent als regel snel opzoeken en interpreteren van de gevens. Het omgekeerde, weinig vastlegwerk moeizaam opzoeken, geldt eveneens. Het probleem wordt als volgt gesteld: Het bepalen van de registratiemethode waarbij de som van inspanningen voor vastleggen, op zoeken en interpreteren van gegevens minimaal is. Ter verduidelijking is dit grafisch weerge geven in fig. 1 1.1. Nadere beschouwing van de probleemstelling Het is gebleken dat de in het voorgaande omschreven probleemstelling nogal wat vragen opwerpt. Met name: hoe moet het in fig. 1 ideaal voorgestelde verloop van vastleg-kosten en opzoek-kosten in de praktijk worden gezien? De volgende uiteenzetting moge hierin verdui delijkend werken. Voor elk gegeven zijn vele registratiemethoden denkbaar. Een woordenlijst bijvoorbeeld kan Inleiding totaalkosten kosten voor registratie kosten voor opzoeken en interpretatie hoeveelheid werk, besteed aan registratie hoeveelheid besteed istratie aan Fig. 1 Karakteristiek van het minimaliseringsprobleem 275

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 3