Er is sprake van binding als men direct ziet dat de symbolen bij elkaar horen (tekening A), van beeldvorming als de spreiding van een ver schijnsel direct in zijn variatie zichtbaar is (te kening B). Men spreekt van orde als een toe name van een verschijnsel is waar te nemen, bijvoorbeeld de hoogte of de diameter (tekening C). Het aantal objecten per oppervlakte kan door het gebruik van grootte worden zichtbaar gemaakt. Dit heeft uitsluitend betrekking op thematische kaarten. Een aantal expressiemiddelen kan niet worden gebruikt bij de vormgeving van puntsymbolen: het gebruik van kleur is niet toegestaan, het ge bruik van richting heeft voornamelijk betrek king op vlaksymbolen en het toepassen van grein en grijswaarde, richt zich op fotografische reproduktietechnieken. De resterende expres siemiddelen zijn vorm en grootte. Grootte Door het gebrek aan middelen lijkt het gebruik van associatieve symbolen gerechtvaardigd. Hierbij kan men vaststellen dat associaties per soon-gebonden zijn; meerdere symbolen voor één onderwerp zijn geen uitzondering. Om de normalisatie een kans van slagen te geven lijkt de keuze van associatieve of bindinggevende symbolen daarom toch niet de gunstigste. In het algemeen worden er bij de vervaardiging van kaarten op de schalen 1 500 en 1 1000 fotografische technieken gebruikt om 1 x te ver kleinen of te vergroten. Het gebruik van ver schillende grootten om variaties van verschijn selen weer te geven is, binnen de gestelde afme tingen, niet zonder risico's. Bij de puntsymbolen zijn drie vormen goed herkenbaar. De punt-, streep- en de kruisvorm, waarbij de lengte en de breedteverhouding bij de punten 1 1 en bij de strepen 1 4 is. (J. Bertin: les formes). Met dit verschil in grootte is wellicht beeldvor ming en orde te bewerkstelligen, (figuur 3). Deze indeling biedt voor de toepassing op de kaarten schaal 1 200, 1 500 en gedeeltelijk 1 1000 weinig voordelen. Bij de genoemde schalen worden kasten, masten en trafozuilen exact weergegeven. De groep objecten waarvan de afmetingen gedeeltelijk worden bepaald is beperkt tot objecten waarvan één coördinaten- greep wordt berekend. Door af te zien van de exacte weergave wordt de overzichtelijkheid verkregen ten koste van extra ruimte en ver warring bij interpretatie. De afmetingen van het symbool worden aangezien voor de op schaal afgebeelde afmetingen in het terrein. Uit het overzicht van de waarnemingseigen schappen blijkt dat met de expressierichting vormbinding kan worden verkregen. Dit is dan ook te overwegen. Vorm Bij de genoemde eisen aan de vormgeving is slechts in geringe mate tegemoet gekomen aan aspecten die voor de tekenautomaat het voor deligst zijn. Afstemming op geheugencapaciteit, het al of niet aanwezig zijn van symbolen in hard- of software mag een indeling niet teveel beïnvloeden. De betrokken technieken zijn nog 312 A O' O*1 0 °lp O'O' OOy oo. O O

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 12