©©[®(°]©©IjïïG W®®^ WETSONTWERP WIJZIGING RUILYERKAVELINGSWET 1954 Tweede Kamer aanvaardt verbeterde stem mingsprocedure; pachters krijgen stemrecht; ruil verkavel ingsren te verhoogd. Na uitvoerige beraadslagingen op 10 en 11 september j.l. heeft de Tweede Kamer der Sta ten Generaal ingestemd met het van drie Nota's van wijzigingen voorziene Wetsontwerp tot wij ziging van de Ruilverkavelingswet 1954, dat twee jaar geleden door de minister van land bouw en visserij en betrokken ambtgenoten werd ingediend. De belangrijkste van de nu in de Tweede Kamer aanvaarde wijzigingen in de Ruilverkavelingswet 1954 zijn: Verhoging van de ruilverkavelingsrente (an nuïteit) van 5% gedurende 30 jaar tot 6% gedurende 26 jaar (d.i. verhoging van de rente voet van de annuïteit van 27/8% tot 35/g%). Een overgangsbepaling zorgt ervoor dat op ruil verkavelingen, waartoe is besloten vóór de dag van inwerkingtreding van de wetswijziging, de oude bepalingen inzake de ruilverkavelingsrente van toepassing blijven. Schrapping van de bepaling dat „zij die niet aan de stemming deelnemen worden geacht hun toestemming tot de ruilverkaveling te verlenen". Tevens is voorgesteld, de stemmingsvergadering te laten vervallen en de stemming over een ruil verkaveling in grote lijnen te doen plaatsvinden overeenkomstig in de Kieswet vervatte bepa lingen voor verkiezingen. De basis van dit sy steem is in de wet vastgesteld. De nadere uit werking zal bij Algemene Maatregel van Be stuur worden geregeld. Daartoe geregistreerde pachters deel te laten nemen aan de stemming over een ruilverkave ling. Voor te schrijven dat Gedeputeerde Staten het definitieve plan van wegen en waterlopen ter visie leggen, waarbij de mogelijkheid wordt geboden daartegen bezwaren in te dienen voor zover het definitieve plan afwijkt van het voor lopige. I nspraakproced ure Minister mr. A. van der Stee sprak in zijn, in eerste termijn gegeven, antwoord de mening uit, dat zowel de nieuw voorgestelde inspraakcom missie als de voorbereidingscommissie voor een ruilverkaveling een gemengde samenstelling zal moeten hebben voor wat betreft de vertegen woordigers van landbouw- en niet-landbouwbe- langen. De zorg, geuit door enkele kamerleden, dat de inspraakprocedure die van de voorberei ding zal verlengen, deelde hij niet. De bewinds man verwacht dat vertragingen door plotselinge tegenstand dankzij de inspraakprocedure gro tendeels kunnen worden voorkomen. Juist met het vroegtijdig betrekken van alle bevolkings groepen bij de planopbouw zijn latere vertra gingen ook tijdens de uitvoering in belangrijk mindere mate te verwachten. Kosten - baten De beperkte aanpassing van de Ruilverkave lingswet die in het kader van herwaardering van de overheidsuitgaven reeds in 1972 is voorge steld, acht de bewindsman thans zeker verant woord. Een overzicht van de investeringseffec ten voor de in de afgelopen jaren gestemde ruilverkavelingen zal binnenkort worden aange boden. In het structuurschema voor de landin richting zal een nieuw evaluatiesysteem voor alle landinrichtingsprojecten worden uitgewerkt. Ingang der wijzigingen Aannemende dat de Eerste Kamer het wetsont werp met spoed zou willen behandelen, kunnen naar 's ministers mening de voorgestelde wijzi gingen begin 1975 in werking treden. Nu de Tweede Kamer het wetsontwerp heeft aan vaard, zal de Centrale Cultuurtechnische Com missie in daarvoor in aanmerking komende ruilverkavelingen een begin met de pachters registratie maken. Vóór inwerking-treding van de wetswijziging zal het van het beleid van Gedeputeerde Staten afhangen of zal worden gestemd onder de oude,of onder de nieuwe procedure. Ten aanzien van de Ruilverkaveling Stedum- Loppersum is reeds de standpuntbepaling van Gedeputeerde Staten bekend, namelijk dat ge wacht wordt met de stemming tot de nieuwe procedure mogelijk is, dat wil zeggen, nu de pachtersregistratie spoedig start, in de zomer van 1975. Doorberekening ruilverkavelingsrente Hoewel uiteindelijk alle sprekers in grote lijnen konden instemmen met het voorstel omtrent de doorberekening van de ruilverkavelingsrente door de verpachter aan de pachter, werden na genoeg van alle zijden uit de Kamer opmerkin gen gemaakt en vragen gesteld over het stelsel dat de regering voor ogen staat. Minister Van der Stee gaf daarop de volgende toelichting: De huidige Pachtwet verbiedt elke rechtstreekse doorberekening aan de pachter van publieke lasten die de verpachter worden opgelegd. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft in zijn brief 314

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 14