aan de Vaste Kamercommissie waarbij de in voering van pachtersstemrecht bepleitte, tevens naar voren gebracht dat een deel van de ruil- verkavelingslasten aan de pachter zou moeten worden doorberekend, waarbij een percentage van 50 werd genoemd. Afgezien van het per centage, kan de minister aan dit voorstel de redelijkheid niet ontzeggen. De pachters profi teren als grondgebruikers in hoge mate van de verbeteringen die via ruilverkaveling tot stand worden gebracht. Op grond van een in de wets wijziging opgenomen bepaling wordt het nu in beginsel mogelijk gemaakt, in het Pachtnormen- besluit een regeling te treffen voor doorbereke ning van een deel van de ruilverkavelingsrente. Wat het systeem van doorberekening betreft, zal de minister de Commissie van Advies van het Grond- en Pachtprijspeil verzoeken, advies uit te brengen over de wijze waarop de doorbe rekening in het Pachtnormenbesluit ware te regelen. Bedoelde adviesaanvrage zal, nu het wetsontwerp in de Kamer is aanvaard, aan genoemde Commissie worden verzonden. Daar naast zal het Landbouwschap opnieuw in de gelegenheid worden gesteld zijn mening hier over te geven. Desgevraagd verklaarde de be windsman, dat de aanpassing van het Pacht normenbesluit vóór de zomer van 1975 tot stand kan komen. Nadat het besluit in werking is getreden, zal doorberekening van het toegestane percentage ruilverkavelingsrente mogelijk zijn. Overigens zal de ruilverkavelingsrente in binnenkort te stemmen ruilverkavelingen eerst over 12 a 15 jaar worden opgelegd. De stemming Zeer veel aandacht besteedde de Kamer aan het vraagstuk van de anonimiteit der stemming. Volgens de voorgestelde wijziging zal het sim pele uitbrengen der stemmen geheim zijn, maar daar zowel „de koppen" als „de bunders" basis voor de stemmingsuitslag vormen, is theoretisch de mogelijkheid aanwezig, dat uit een aantal bunders de grondeigenaar kan worden herkend. Minister Van der Stee slaagde erin, de onge rustheid van de Kamer over het punt van de geheimhouding grotendeels weg te nemen: het ontwerp van de Algemene Maatregel van Be stuur (waarover het interdepartementaal overleg vrijwel is afgerond), waarbij de nieuwe wijze van stemmen wordt uitgewerkt, zal voor advies worden voorgelegd aan de Kiesraad, als ook aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en aan de Colleges van Gedeputeerde Staten. Het amendement Van Rossum, waarin werd voorgesteld de eigenaren en pachters van grond kleiner dan 25 are van deelname aan de stem ming uit te sluiten, werd verworpen. Het amen dement Waalkens werd aangenomen, waarbij is voorgesteld de eigenaar van in Groningen zoge heten beklemde grond niet te laten tellen op basis van „de bunders". VASTGOEDSYSTEEM DORDRECHT De werkzaamheden aan de bestandopbouw volgens SOAG richtlijnen van het vastgoed systeem van de gemeente Dordrecht zijn in de maand september voltooid. De bestandgege- vens, die in een later stadium zullen worden ondergebracht bij het intergemeentelijk automa tiseringscentrum van de regio Zuidwest-Neder land, zijn voorlopig opgeslagen in de computer van het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Dord recht. Als een van de toepassingen werd een magneetband met de gegevens voor de aanslag onroerendgoed-belasting (naar oppervlakte maatstaf) aan de rijksbelastingdienst toegezon den. De werkzaamheden werden uitgevoerd door de afdeling „landmeten en vastgoed" van de dienst Openbare Werken en Stadsontwikke ling. F. van Weelden JAARLIJKS 40.000 HA RUILVERKAVELING IN UITVOERING (1975 -1978) Uit een structuurvisie voor de landbouw op langere termijn werd het volgende gelicht: Teneinde een geleidelijke overgang naar het toekomstige landinrichtingsbeleid mogelijk te maken en onnodige stagnatie te vermijden voor de herinrichting van gebieden waar toepassing van de Ruilverkavelingswet mogelijk blijkt, is besloten tot het in uitvoering nemen in de komende vier jaren van gemiddeld 40.000 ha ruilverkaveling per jaar. Dit beleid zal mede worden ondersteund door het vervroegen en versterken van de aankoopactiviteiten door de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). Ruilverkavelingen De totale oppervlakte aan ruilverkavelingen in voorbereiding is enigszins teruggebracht tot ca 460.000 ha, terwijl voorgaande schema's een oppervlakte van ca 500.000 ha aangeven. Hier bij is niet alleen rekening gehouden met de voorbereiding van andere landinrichtingsprojec- 315

(NGT) Geodesia | 1974 | | pagina 15